zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vyrůstala v jihokalifornském San Fernando Valley jako jedno ze čtyř dětí středoškolského profesora. Ještě během středoškolských studií navštěvovala letní herecké kurzy (Teenage Drama Workshop) při California State University v Northbridgi. Hrála v řadě středoškolských inscenací a dva roky byla členkou Los Angeles Free Shakespeare Company.

Byla objevena jedním agentem, který ji viděl ve školním představení muzikálu Za zvuků hudby a angažoval ji pro TV, kde hrála řadu výrazných rolí, jež jí vynesly prestižní ocenění: farmářská dcera Marlene v dramatu rozdílných názorů na život Žlutavé vlny (cena Emmy 1980); dívka, váhající mezi vlastním životem a pečováním o hluché rodiče, v dramatu Láska je vždycky slyšet (nominace na cenu Emmy 1985); Lurleen Wallaceová, první manželka jižanského guvernéra (Gary Sinise), v TV přepisu životopisné knihy Marshalla Fradyho George Wallace (cena Emmy 1998).

Diváckou popularitu získala postavou Justine, tvrdohlavé dcery Meggie Clearyové (Jean Simmonsová) v mimořádně úspěšném TV seriálu podle románu Colleen McCulloughové Ptáci v trní. Ve filmu, jemuž se věnuje příležitostně, debutovala rolí mladé pacientky Carol Severanceové, která podstoupí náročnou srdeční operaci pod vedením skromného kardiochirurga (Donald Sutherland), v psychologickém dramatu Překročit práh.

Do nejužšího kruhu kandidátek na Oscara 1995 se dostala za ztvárnění titulní postavy úspěšné folkové zpěvačky, jejíž méně talentovaná a nespokojená sestra (Jennifer Jason Leighová) se snaží prosadit jako rocková zpěvačka, v rodinném dramatu Georgia (r. U. Grosbard). V roce 1988 se vrátila k divadlu, kde po boku Seana Penna hrála v komedii Davida Rabeho Hurlyburly na jevišti losangeleského Westwood Playhouse. M. W. je také úspěšnou písničkářkou; vydala vlastní sólové album What Might Be (1992) a svoji píseň If I Wanted interpretuje také ve filmu Georgia.

Mohli by vás také zajímat…