zavřít
Upravit životopis

Životopis

Marek Škarpa, narozený ve městě Křivoklát, je producent, scenárista a režisér.

Autor a spoluzakladatel filmového měsíčníku FilmJam. V letech 1997 a 1998 spoluzaložil a řídil Lesní filmový festival na Křivoklátě. Jako programový ředitel působil v letech 2003 a 2004 v pražském kině Oko, na jehož přeměnu na plnoformátové klubové kino měl zásadní vliv. Deset let provozoval tři vlastní kina s filmovými kluby.

Jako dramaturg a scenárista se podílel na pořadech Kinobox, Videománie a Prology, měsíčníku o nezávislém a studentském filmu. Jako scenárista a režisér je podepsán pod dokumentárním cyklem Po stopách hvězd České televize, v rámci kterého se věnoval zejména filmovým hercům a herečkám (m.j. Jiřina Jirásková, Jana Brejchová, Jan Tříska, Pavel Landovský, Jan Přeučil, Regina Rázlová, Vlasta Chramostová, Libuše Šafránková, Chantal Poullain). Jeho dokument o Jiřině Švorcové se stal po dlouhé době prvním, oficiálně trezorovým snímkem od Listopadu 89 a předmětem menší mediální bouře ve sklenici vody.

V současné době natáčí celovečerní dokumentární rekonstrukci života herečky Vlasty Chramostové s názvem Má Vlast(a), dokument o autorovi legendárního Čtyřlístku Jaroslavu Němečkovi Směr Třeskoprsky a s Pavlem Landovským připravuje dokumentární těkání s názvem Land-of-Sky (prostě Landovský).

Společně s fotografem Petrem Kurečkou se věnuje tvorbě fotografických cyklů, které netradičně zachycují české a slovenské osobnosti. Projekt Proměny/Metamorphosis představuje české herečky, režisérky a zpěvačky v ikonických a ironických rolích slavných postav dějin. Projekt Filmové legendy pak mapuje legendární české i světovké filmové režiséry s odkazy na jejich nejslavnější díla. V rámci Festivalu nad řekou 2009 v Písku pak vznikla série oficiálních portrétů hostů filmového festivalu.

Mohli by vás také zajímat…