Maria Jurjevna Kirilenková je ruská profesionální tenistka a bronzová olympijská medailistka z ženské čtyřhry londýnských her. Ve své dosavadní kariéře vyhrála šest turnajů WTA ve dvouhře a dvanáct ve čtyřhře. V rámci okruhu ITF získala tři...

Maria Jurjevna Kirilenková je ruská profesionální tenistka a bronzová olympijská medailistka z ženské čtyřhry londýnských her. Ve své dosavadní kariéře vyhrála šest turnajů WTA ve dvouhře a dvanáct ve čtyřhře. V rámci okruhu ITF získala tři tituly ve dvouhře.

Na žebříčku WTA byla nejvýše ve dvouhře klasifikována v červnu 2013 na 10. místě a ve čtyřhře pak v říjnu 2011 na 5. místě.

V roce 2002 vyhrála juniorku dvouhry na US Open. V ženské dvouhře se nejdále probojovala do čtvrtfinále na Australian Open 2010. Spolu s Viktorií Azarenkovou se probojovaly do finále ženské čtyřhry na Australian Open 2011, v němž podlehly tehdejším světovým jedničkám Gisele Dulkové s Flavií Pennettaovou. Podruhé odešla z deblového finále poražena na French Open 2012, kde s krajankou Naděždou Petrovovou nestačily na Erraniovou a Vinciovou. Se stejnou spoluhráčkou vyhrála Turnaj mistryň 2012. Premiérový triumf na okruhu WTA ve dvouhře dosáhla na China Open 2005, když v boji o titul porazila Němku Annu-Lenu Grönefeldovou.

Ve fedcupovém týmu Ruska debutovala v roce 2006 ve čtvrtfinále Světové skupiny na půdě Belgie, když podlehla Kim Clijstersové a s Dinarou Safinovou vyhrála čtyřhru. Do roku 2013 v soutěži nastoupila ke dvěma mezistátním utkáním s bilancí 0–2 ve dvouhře a 1–1 ve čtyřhře. Rusko také reprezentovala na londýnských Hrách XXX. olympiády, kde v soutěži dvouhry prohrála v boji o bronzovou medaili se světovou jedničkou Viktorií Azarenkovou. Společně s Naděždou Petrovovou vybojovaly v ženské čtyřhře bronzové kovy.

Tenisová kariéra

2012

Dvouhra
Sezónu zahájila účastí v kvalifikaci na Apia International Sydney, z níž po prohře se Švédkou Sofií Arvidssonovou do hlavní soutěže nepostoupila. Na melbournském Australian Open prošla přes Australanku Gajdošovou a Kanaďanku Wozniakovou do třetího kola, kde ji deklasovala druhá nasazená Petra Kvitová. Po rychle prohraném prvním setu 6–0, si vzala lékařskou pauzu a po ztrátě prvního gamu ve druhém dějství utkání skrečovala.

V únoru se probojovala do premiérového finále na thajském PTT Pattaya Open, kde nestačila na Slovenku Danielu Hantuchovou po setech 7–6(4), 3–6 a 3–6. Na březnovém BNP Paribas Open konaném v kalifornském Indian Wells, došla do čtvrtfinále, v němž byla nad její síly krajanka Maria Šarapovová. Podlehla jí poměrem 3–6, 7–5 a 6–2. Na miamském Sony Ericsson Open vypadla v osmifinále s dvacátou druhou nasazenou Francouzkou Marion Bartoliovou po hladkém průběhu 6–1 a 6–2. Od antukového Estoril Open až do travnatého UNICEF Open, konaného v 's-Hertogenboschi, zaznamenala negativní bilanci výher a proher v poměru 3–6. Do Wimbledonu přijížděla v pozici turnajové sedmnáctky a poprvé pronikla mezi posledních šestnáct hráček, když bez větších problémů přešla přes Alexandru Cadanțuovou, Lourdes Domínguezovou Linovou a Soranu Cîrsteaovou. V osmifinále vyřadila Číňanku Šuaj Pchengovou po setech 6–1, 6–7(8) a 6–3. Po téměř třech hodinách hry a trojím přerušení utkání pro déšť, skončila ve čtvrtfinále na raketě polské světové trojky Agnieszky Radwanské poměrem 7–5, 4–6 a 7–5.

Na stejném wimbledonském pažitu si o měsíc později zahrála semifinále olympijské dvouhry, když mezi posledními osmi zdolala Kvitovou 7–6 a 6–3. Následně však prohrála dva zápasy, nejdříve s druhou hráčkou světa Šarapovovou 6–2, 6–3, a poté v utkání o bronzovou medaili se světovou jedničkou Viktorií Azarenkovou 6–3 a 6–4.

Do druhého finále se probojovala na poslední přípravě před newyorským grandslamem. V závěru srpna na New Haven Open at Yale opět potkala v boji o titul Petru Kvitovou, která ji oplatila předchozí porážku v poměru 6–7(9–11) a 5–7. Na US Open startovala jako čtrnáctá nasazená. Ve třetím kole ji překvapivě přehrála česká kvalifikantka Andrea Hlaváčková.

Čtyřhra
V sezóně vytvořila novou stabilní dvojici s krajankou Naděždou Petrovovou, s níž získala jeden turnajový titul a třikrát Rusky odešly z finále poraženy, včetně jednoho grandslamu. Debutové finále, do něhož se probojovaly, odehrály v závěru března na miamském Sony Ericsson Open. Zdolaly v něm italský pár Sara Erraniová a Roberta Vinciová ve vyrovnaném utkání 7–6(7–0), 4–6, až v supertiebreaku [10–4]. První společné finále na grandslamu dosáhly na pařížském French Open, kde opět čelily Erraniové s Vinciovou. Italky jim oplatily porážku z Miami, když jim podlehly poměrem 6–4, 4–6 a 2–6. V předchozím semifinále přešly přes Češky Hlaváčkovou s Hradeckou. Potřetí si se stejnou italskou dvojicí o titul zahrály na UNICEF Open, kde znovu triumfovaly Erraniová s Vinciovou, tentokrát z pohledu Rusek výsledkem 4–6, 6–3 a [9–11].

Na londýnských Letních olympijských hrách vypadly v semifinále se sestrami Serenou a Venus Williamsovými. V utkání o bronzový kov přehrály americké světové jedničky Liezel Huberovou a Lisu Raymondovou.

Premiérovou účast na Turnaji mistryň si zajistily na týden předtím hraném Kremlin Cupu, když v semifinále porazily americký pár Raquel Kopsová-Jonesová a Abigail Spearsová. Jednalo se o přímý souboj o poslední postupové místo a Američanky po prohře skončily na pátém místě žebříčku WTA Race. Ve finále moskevského turnaje neuspěly proti krajankám Jekatěrině Makarovové a Jeleně Vesninové, když jim podlehly 3–6, 6–1 a [8–10]. Poté, co na Turnaji mistryň porazily první dvě nasazené dvojice Erraniovou s Vinciovou a ve finále pak Hlaváčkovou s Hradeckou, získaly premiérový titul z této závěrečné události sezóny pro nejlepší dvojice roku.