Maria Sharapová se narodila 19. dubna 1987. Její rodiče nebyly typem lidí, kteří trpělivě snáší svůj osud a bojí se každé změny. Když konečně zakotvili v přímořském městečku u Černého moře, poté co odešli před narozením Marie po Černobylské...

Životopis

Maria Sharapová se narodila 19. dubna 1987. Její rodiče nebyly typem lidí, kteří trpělivě snáší svůj osud a bojí se každé změny. Když konečně zakotvili v přímořském městečku u Černého moře, poté co odešli před narozením Marie po Černobylské tragédii z Běloruska na Sibiř, možná tušili, že tam budoucnost své jediné dcery nevybudují. A pak přišel někdo, kdo jim v jejich životním rozhodnutí pomohl. V řijnu 1993 tehdy šestiletá Maria hrála se silným zaujetím tenis při turnaji Kremling Cupu v Moskvě. Jejich propracovaných úderů si všimla hvězda světového formátu Martina Navrátilová.

Byla to ona, která otci Marie sdělila své přesvědčení, že jeho malá blonďatá dcerka má talent. Yuri Šarapov si její slova natolik zapsal do svého srdce, že o necelé dva roky později seděl se svým pokladem v letadle do Ameriky. Se 700 dolary v kapse a velice chabou anglickou slovní zásobou. Jejich cesta vedla přímo do proslulé akademie Nicka Bollettieriho v Brandentonu na Floridě. Tamější trenéři Marii však i přes zřejmý obdiv jejího talentu odmítli přijmout, vzhledem k jejímu nízkému věku. Následovalo období odříkání a trpělivosti. Otec se už do Ruska nevrátil, našel si práci a trénoval Marii sám. Na konci roku 1995 přišla odměna za jejich vytrvalost. Devítiletá Maria získala na akademii, kde trénovala i Nicole Vaidišová, stipendium.

Několik měsíců tam žila a probojovávala se mezi dvakrát tak staršími spolužáky. Než za nimi konečně z Ruska přijela její matka, svého otce vídala jenom o víkendech. Tohle oddělení od jediné blízké osoby ji naučilo tvrdě bojovat a budovat si svou pozici. Ve 13 letech vstoupila do tenisového světa slávy působivou výhrou turnaje pro mladé tenistky do 16 let „Eddie Herr Championship“. Rok 2001 pak pro ni znamenal nástup na profesionální dráhu. První světový pohár hrála už o rok později.

Tenis je sportem, který hodně lidí zkusí a jen pár jich zůstane. Svou volbu Maria potvrdila v roce 2004, kdy vyhrála Wimbledon. Se svými 188 cm nejvyšší žena v tenisu pak sklízela úspěch za úspěchem. V roce 2005 se stala jedničkou ve světovém žebříčku, čímž se stala první Ruskou, která toho dosáhla. Otevřela tak cestu všem mladým dívkám, které se nebojí tvrdé dřiny a zodpovědnosti a dokáží zvládnout světový trénink. Ukázala jim, že když něco opravdu člověk chce, dostane to. Podle magazínu Forbes byla v polovině roku 2005 nejlépe placenou sportovkyní s ročním příjmem více než 18 miliónů dolarů. O rok později, díky vítězství US Open, už to bylo více než 20 miliónů.

Se svými výdělky dokáže na svůj věk nakládat s rozumem. I když se v minulém roce díky svému zranění ramene poněkud odmlčela a v žebříčku klesla na páté místo, letošní Australian Open ji opět přivádí na výsluní. Už rok je ambasadorkou dobré vůle UNDP a jako jeden z darů věnovala 100 000 dolarů (cca 1,7 miliónu korun) pro jejich projekty na pomoc zotavení černobylským obětem. Sama tvrdí, že s penězi, které jako sportovkyně může vydělat, může také pomáhat světu. Hlavně dětem.

Vedle tvrdé hry a touhy po úspěchu je Maria především lidská. Není pouze ikonou, ale na svém blogu komunikuje se svými fanoušky, jako by byla jednou z nich. I když žije v hojnosti ve svém domově na Manhattan Beach v Kalifornii, na své rodné Rusko nikdy nezapomene a její odvážní rodiče budou u ní vždy na prvním místě. Svůj poslední triumf věnovala dvěma matkám – své jako dárek k narozeninám a na památku matky svého trenéra Michaela Joyce, která minulý rok zemřela. Maria hraje svým srdcem, a proto tam vždy budou slzy dojetí.

prof. od: 2001
hraje: pravou rukou