zavřít
Upravit životopis

Životopis

Narodila se v Brně. Už během svých školních let se věnovala recitaci a divadlu v dramatickém souboru při Domě pionýrů v Lužánkách pod vedením herce tehdejšího Divadla Julia Fučíka Eduarda Muroně. Po maturitě chtěla studovat JAMU, ale nebyla přijata, a tak nastoupila jako elévka do pražského Divadla Jiřího Wolkera, kde strávila dva roky. Jejími prvními rolemi na profesionálním jevišti byly Delfín a Nemocná opička v pohádce Doktor Bolíto.

V roce 1962 se stala členkou Divadla bratří Mrštíků. Poprvé se na novém působišti objevila jako Terezka v TylověLesní panně. Velmi upoutal její citlivý výkon v inscenaci hry Maxe Frischa Andorra, kde po boku Ladislava Lakomého ztvárnila v režii Jana Fišera ústřední ženskou roli Barblin. U Mrštíků hrála rovněž Blanku ve Zkrocení zlé ženy, byla výbornou Věrou Lukášovou v inscenaci Burianovy dramatizace povídky Boženy Benešové v režii Josefa Henkeho, Margaretou Morovou v Plevově inscenaci hry Roberta Bolta Člověk pro všechny časy, ve Špirkově inscenaci Goldoniho komedie Vějíř hrála Candidu, v Kaločově Katu a bláznovi Juanillu a Betty ve Špirkově inscenaci Priestleyho hry Nebezpečná křižovatka a další role. Účinkuje v té době v Českém rozhlase v Brně především v pořadech režisérů Olgy Zezulové a Josefa Hebkého.

Znovu se pokusila dostat se na JAMU, tentokráte úspěšně a měly být dokonce přijata do 2. ročníku, ale došlo k rozhodování mezi školou a divadlem, Marie Durnová dala přednost divadlu. Nastoupila do angažmá v Divadle F.X.Šaldy v Liberci, kde její herectví dále vyzrálo a kde vytvořila řadu závažných rolí jako například titulní roli Anny Christie ve hře amerického dramatika Eugena O´Neilla, Zrzy ve Feydeauově Dámě od Maxima, Andělu v KolierověChudáku manželovi anebo Zuzku ve Langrově komedii Velbloud uchem jehly.

Marii Durnovou si tehdy zve Otomar Krejča do své legendární inscenace Čechovových Tří sester, v níž hraje roli Iriny.

V Liberci, který v té době žil mimořádně bohatým a inspirativním divadelním životem, zakládá režisér Jan SchmidtStudio Ypsilon. Marie Durnová mění jistotu „kamenného“ divadla za nejistotu studiové scény a v Ypsilonce, s níž se po čase stěhuje do Prahy, stráví téměř dvě desítky let. Z množství postav, které v Ypsilonce vytvořila připomeňme alespoň Annu Marii v Kobáři Stelzigovi Václava Kaplického, Čarodějnici v Makbethovi a Julinku ve hře Jana Schmidta Třináct vůní.

Počátkem devadesátých let měni Marie Durnová své liberecké angažmá za působení v dalším významném souboru experimentálního charakteru. Je jím ústecké Činoherní studio. Na této scéně zaujala mimo jiné v postavách Zity v Páralových Milencích a vrazích, Otýlie ve Franku V. Friedricha Dürrenmatta a paní Nomsenové ve hře Meteortéhož autora, Shakespearovy Lady Macbeth, Dotty v populární komedii Michaela Frayna Zepředu zezadu a Marlon ve hře Woodyho Allena Nepijte tu vodu.

V roce 1994 přechází tehdejší soubor Činoherního studia i se svým šéfem Petrem Poledňákem do pražskéhoDivadla Rokoko, kde Poledňák uvádí svou hru Romové a Julie, kterou sám režíruje. V této inscenaci hraje Marie Durnová po boku Josefa Laufra postavu Družky vůdce romské party.V roce 1996 se stává členkou Divadla ABC. Zde opět hraje Otýlii ve Frankovi V., ve hře Harold a Maude Collina Higginse, je paní Chasenovou, v Thomasově Charlesově tetě doňou Lucií d´Alvadorez, Betty ve hře Cizinec autora Larryho Shue či statkářkou Korobočkou v Bulgakovově dramatizaci Gogolových Mrtvých duších, pannu Čipernou veVeselých paničkách windsdorských, Vilemínu Talbottovou ve Williamsově Sestupu Orfeově,

abychom jmenovali jen některé z jejích postav. Souběžně s působením v Divadle ABC účinkovala Marie Durnová také na scéně Městského divadla v Mladé Boleslavi, kde opět vytvořila řadu pozoruhodných kreací jako například Beulah Binnigsovou ve Williamsově Sestupu Orfeově, Fanku v Čapkově Loupežníku, opět si s úspěchem zahrála paní Chaseovou v Heroldovi a Maude, v Tylově Tvrdohlavé ženě si s chutí zahrála Kabelkovou, v alžbětinské hře autorů Beaumonta a Fletchera Rytíř hořící paličky Kupcovou.

V roce 1999 ji obsazuje režisér Vladimír Drha do role paní Plaché ve filmu Početí mého mladšího syna.

V roce 2000 úspěšně absolvuje pod vedení profesora Ivana Vyskočila studium na katedře autorské tvorby a pedagogiky na pražské DAMU.

V roce 2006 se stává členkou činohry ND Brno, kde se znamenitě představila v titulní roli hry Bertholda BrechtaMatka Kuráž a její děti. Vynikající byla i její Claire Zachanassianová v Dürrenmattově Návštěvě staré dámy. Na jevišti Mahenova divadla ji diváci mohli vidět i v roli paní Chanelové v Thomasově Osmi ženách, v Baronce v Hofmannstahlově Škole manželů anebo v postavě Jaquity v Goldflamově inscenaci Tajemství pralesa. V Redutěhrála v Pokorného inscenaci hry Éros Pavla Kohouta roli hospodyně Václavy. Výraznou hereckou kreací byla jejíVévodkyně z Yorku v Plachého inscenaci Král Richard III., roztomilá a neodolatelná byla její slečna Prismová v inscenaci Jak je důležité míti Filipa.

Mohli by vás také zajímat…