zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jako dcera herce Jean-Louise Trintignanta a režisérky Nadine Trintignantové vyrůstala v uměleckém prostředí.

Už jako dítě se objevovala ve filmech své matky. Od šestnácti let se věnuje divadlu. První větší příležitost dostala až ve snímku Černá řada (r. A. Corneau), kde ztělesnila dívku jménem Monu, do níž se zamiluje zneurotizovaný obchodní agent (Patrick Dewaere), který řeší svou svízelnou finanční situaci několika vraždami.

Prosadila se teprve na sklonku 80. let, kdy byla nominována na Césara 1988 za roli prostitutky Lucie, žijící v podnájmu u přítelkyně (Isabelle Huppertová), která doplatí životem na to, že si během nacistické okupace přivydělávala prováděním potratů, v dramatu podle skutečné události Ženská záležitost (r. C. Chabrol).

Ačkoliv vytváří často portréty vykolejených a psychicky nevyrovnaných dívek a žen s tajemnou minulostí, v jejichž projevu se mísí perverzita s naivitou, nepostrádají jistou grácii a křehkost. Těmito rysy se vyznačuje zpěvačka Bianca, jedna z obyvatelek bizarního záhrobního hotelu pro slavné nebožtíky, v originálním film. podobenství o pomíjivosti světské slávy Křídla slávy (r. O. Votoček).

Ještě působivější kreaci předvedla v titulní úloze frustrované a nešťastně provdané Betty Etambleové, jíž se podaří uniknout z pout konvenčního měšťáckého manželství za cenu ztráty dětí a střechy nad hlavou a s obdobně postiženou postarší ženou (Stéphane Audranová) se pokouší dát svému životu nový smysl, ve stejnojmenné film. adaptaci románu Georgese Simenona Betty (r. C. Chabrol).

Se svým manželem, hercem Françoisem Clusetem, žije M. T. v jihofrancouzské Provence, kde spolu pro tamní venkovské divadlo píší hry, ve kterých také oba hrají.

Mohli by vás také zajímat…