zavřít
Upravit životopis

Životopis

Marina Berti se narodila jako Elena Maureen Bertolini 29.9.1924 v Londýně. Byla Italkou po otci a Angličankou po matce. Perfektní znalost obou jazyků jí pomohla, kromě italských filmů, později i k rolím ve filmech anglických či amerických.

Její filmový debut se odehrál v roce 1941 ve snímku La Fuggitiva s Annou Magnani v hlavní roli. Zde si zahrála postavu Lucie. V roce 1942 už dostává větší roli Celestiny ve filmu Giacomo L´Idealista. Rok 1943 role Ester ve filmu La Primadonna a pak už se stává známou filmovou herečkou. Zahrála si roli Eunice v úspěšném zpracování historického dramatu Quo Vadis (1951). Historický velkofilm přišel znovu roku 1963 a to světoznámá Kleopatra s Elizabeth Taylor v hlavní roli. V roce 1969 jsme Marinu Berti mohli vidět jako Ginu ve známé komedii o Američanech cestujících po Evropě Jestliže je úterý, musíme být v Belgii (If it´s tuesday, this must be Belgium).

I přesto, že byla velice pohledná, ovládala perfektně dva jazyky a mohli jsme ji vidět asi ve stovce filmů, nikdy se nedočkala významné hlavní role či velkého ocenění. Pouze v Itálii by v roce 1972 oceněna Stříbrnou stuhou za nejlepší herečku ve vedlejší roli ve snímku La Califfa (1971).

V roce 1944 se provdala za italského herce Claudio Goru. Manželství jim vydrželo až do smrti Claudia v roce 1998. Všichni jejich potomci se rovněž proslavili ve světě filmu. Marina Giordana (hrála v několika filmech sedmdesátých let), Andrea Giordana se objevil například v televizním seriálu Sandokan, Carlo Giordana (několik filmů hlavně koncem let šedesátých), Cristina Giordana (hrála matku v roce 2006 ve filmu Ignotus) a Luca Giordana ( několik filmů v letech osmdesátých).

Poslední filmovou rolí Mariny Berti byla menší role princezny v dramatu Amen v roce 2002. Po té, po delší nemoci zemřela 29.10.2002 v Římě ve svých 78 letech.

Mohli by vás také zajímat…