zavřít
Upravit životopis

Životopis

Herectví studovala na madridské Konzervatoři dramatického umění. Před kamerou se dlouho uplatňovala pouze v komerčních filmech; teprve v 80. letech vstoupila do mezinárodního povědomí zejm. díky účinkování v provokativních postmoderních komediích Pedra Almodóvara: někdejší populární zpěvačka Becky del Paramová, která prostřednictvím vraždy milovaného muže nalezne cestu ke své dceři (Victoria Abrilová), v černé komedii s kriminální zápletkou Vysoké podpatky.

Další role byla úspěšná autorka milostných románů Leo Maciasová, jejíž profesionální i soukromý život se jí začne vymykat z rukou, v melodramatu Květ mého tajemství (cena na MFF v Karlových Varech 1996); stárnoucí lesbická herečka Huma Rojo v tragikomedii Vše o mé matce.

V poslední době hrála také ve významných filmech jiných evropských režisérů: Maria, k níž se vrací po dvaceti letech její bývalý manžel-obchodní cestující (Marcello Mastroianni), ve fantaskní komedii Tři životy a jen jedna smrt (r. R. Ruiz); matka manželky (Nicoletta Braschiová) hlavního hrdiny (Roberto Benigni) ve válečné tragikomedii Život je krásný (r. R. Benigni); zapřísáhlá fašistka v historickém snímku Krev andělů (r. N. Hamm). Jejím manželem je režisér Antonio Isasi-Isasmendi.

Mohli by vás také zajímat…