zavřít
Upravit životopis

Životopis

Její předkové pocházejí ze severní Itálie. Vyrůstala v newyorském Brooklynu jako dcera právníka a učitelky angličtiny. Už během středoškolských studií chodila do hereckých a tanečních kurzů a o prázdninách hrála na venkovských jevištích. Jeden rok navštěvovala Boston University, než dala cele přednost herectví. Vytvořila několik epizodních film. rolí, ale lépe se uplatnila v TV. Dostala jednu z hlavních úloh v mýdlové opeře As the World Turns (1983-88, Jak se svět otáčí), v sitcomu A Different World (1987-88, Jiný svět) a jako host se objevila v seriálech Max Headroom, Leg Work (Vyšetřování) a Seinfeld - ČTV.

Zpočátku své umělecké kariéry zaujala spíš na divadle, kde za svůj výkon v mimobroadwayské inscenaci Dcery obdržela významné ocenění Theater World Award 1986. Jako členka newyorského divadelního souboru Naked Angels Theater Company slavila úspěch v dramatech Joe Ortona Co řekl řezník, Franka Puglieseho Aven'U Boys a Tennessee Williamse Tetovaná růže. Ve filmu se rázem prosadila poč. 90. let, kdy získala Oscara 1992 za roli vyzývavé, prostořeké a bezmezně obětavé Mony Lisy Vitové, která spolu se svým milencem-právníkem (Joe Pesci) zachrání dva nevinně obžalované mladíky (Ralph Macchio a Mitchell Whitfield) před elektrickým křeslem, v komedii Můj bratranec Vinny (r. J. Lynn). Druhou nominaci na Oskara dostala za rolí ve filmu V ložnici (In The Bedroom).

Filigránskou křehkostí, ohnivým temperamentem a tvrdohlavou povahou se vyznačuje rovněž její hrdinka z romantické komedie Italské námluvy (r. N. Jewison), energická učitelka Faith Corvatchová, jejímž vyvoleným se navzdory osudové předpovědi stane zcela jiný Ital (Robert Downey jr.). O citových problémech pojednává také melodrama Perezova rodina (r. M. Nairová), kde ztělesnila kubánskou prostitutku Dottie Perezovou, do níž se na lodi plující do USA zamiluje ženatý kubánský emigrant (Alfred Molina), který z lásky k ní opustí dokonce svou manželku (Anjelica Hustonová), čekající na něho s dcerou v zaslíbené zemi.

Navzdory dalším zdařilým hereckým kreacím (číšnice Caroline v romantické komedii Nezkrotné srdce, ztřeštěná sousedka Monica v působivém příběhu přátelství Hvězdy na zemi (nominace na Screen Actor´s Guild)) se opravdové hvězdné kariéry zatím nedočkala. 1994 účinkovala na jevišti New York Shakespeare Festivalu v Shakespearově hře Komedie plná omylů. Její mladší bratr Adam Tomei je také hercem.

Z dalších filmů jmenujme např. Kurs sebeovládání (Anger Management), Guru (The Guru), Po čem ženy touží (What Women Want), Marilyn Hotchkiss a Loverboy (oba byly na festivalu v Sundance).

Ve snímku Faktótum (2005) ztvárnila roli Laury. Film je založen na knize Charlese Bukowského Faktótum, vyprávějící příběh spisovatele žijícího rebelským životem, který je schopen se pro svou poezii upsat i ďáblu.

Mohli by vás také zajímat…