Herec, režisér, producent a scénárista Mark Ruffalo, celým jménem Mark Alan Ruffalo, se narodil 22. listopadu 1967 v městě Kenosha v americkém Wisconsinu. Jeho otec, který je původem z Itálie, byl zaměstnán jako malíř na stavbách, maminka...

Životopis

Herec, režisér, producent a scénárista Mark Ruffalo, celým jménem Mark Alan Ruffalo, se narodil 22. listopadu 1967 v městě Kenosha v americkém Wisconsinu. Jeho otec, který je původem z Itálie, byl zaměstnán jako malíř na stavbách, maminka pracovala jako stylistka. Mark má dvě sestry, Taniu a Nicole a mladšího bratra Scotta, který byl ovšem 8.12.2008 zavražděn střelou do hlavy. Žena obviněná z vraždy tvrdí, že se Scott zastřelil sám při sebevražedné hře, známé jako Ruská ruleta. V době smrti měl 39 let a pracoval jako kadeřník.

V mládí se Mark se svoji rodinou přestěhoval na Virginia Beach ve Virginii, kde prožil většinu mládí. Po absolvování střední školy se celá rodina přestěhovala do San Diega a později do Los Angeles, kde Mark absolvoval kurzy na konzervatoři Stella Adler a následně založil divadelní společnost Orpheus Theatre Company, ve které působil např. jako scenárista, režisér ale i herec.

Vztahy
Od června 2000 je jeho manželkou herečka Sunrise Coigney se kterou mají 3 děti. Nejstarším je syn Keen, který se narodil v roce 2001. V roce 2005 se dvojici narodila dcera Bella Noche a o dva roky později dcera Odette.

Zajímavosti
Mark pracoval celých 9 let také jako barman
V roce 2002 mu lékaři diagnostikovali mozkový nádor. Naštěstí se po operaci mozku plně zotavil
Byl blízkým přítelem předčasně zesnulého herce Heatha Ledgera
Je velkým ochráncem životního prostředí
Je aktivistou za práva zvířat
V roce 2016 podporoval politika Bernie Sanderse ve volbách na prezidenta USA
Ve filmu Poslední pevnost odmítl nasazení kaskadéra pro bojovou scénu ve vrtulníku, odehrál ji sám

1992-1998 - filmové začátky Marka Ruffala nebyly nijak výrazné
Tím úplně prvním filmem, ve kterém Mark debutoval, byl v roce 1992, krátkometrážní snímek Rough Trade. Následujícího roku byl obsazen do hororu Havraní Tanec (rež. Jimmy Lifton) a dalšího krátkometrážního filmu A song for You (rež. Ken Martin). V roce 1994 byl k vidění v komediálním dramatu Čas rozhodnutí (rež. Stephen Fisher, Floyd Mutrux) a o rok později v hororu Mirror, Mirror III: The Voyeur a dramatu A Gift from Heaven (rež. Jack Lucarelli). Čtveřici filmů si připsal v roce 1996. Konkrétně se jednalo o thriller Blood Money (rež. John Shepphird), horor Dentista (rež. Brian Yuzna) a dramata The Destiny of Marty Fine (rež. Michael Hacker) a The Last Big Thing (rež. Dan Zukovic).

V roli strážníka Berta, který se zamiluje do ženy, kterou nachytá při krádeži v obchodě, si zahrál v roce 1997 v rodinné komedii Stalo se o Vánocích (rež. James Frawley). Roku 1998 hrál Mark v romantickém, životopisném snímku ze světa magie, Mág Houdini (rež. Pen Densham). Dále pak v hudebním dramatu Klub 54 (rež. Mark Christopher) a v tarantinovsky laděné gangsterské komedii Kasaři (rež. John Hamburg).

1999-2011 - Mark získává první divadelní a filmová ocenění, nastává průlom v kariéře, stává se z něj hvězda
V roli syna hlavních hrdinů se, v roce 1999, objevil v komedii o hroutícím se manželství, ve kterém je poslední kapkou obyčejný kapr ve vaně, Ryba ve vaně (rež. Joan Micklin Silver). Dalším snímkem s Markem byl příběh mladých Američanů bojujících za svou vlast v občanské válce, nazvaný Jízda s ďáblem (rež. Ang Lee).

Ve stejném roce získává Mark první ocenění, nikoli filmové, ale divadelní. Jeho láska k divadlu mu vynesla Cenu Lucille Lortelové v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve hře To je tvoje mládí, kterou měl na svědomí režisér Kenneth Lonergan. Následujícího roku mu spolupráce se stejným režisérem přinesla cenu Los Angeles Film Critics Association v kategorii Cena pro zástupce nové generace. Toto ocenění si zasloužil za ztvárnění Terryho, filmového bratra herečky Laury Linney, který to nemá v hlavě úplně v pořádku ve filmovém dramatu Na mě se můžeš spolehnout. Ve stejném roce si zahrál ještě v dramatické komedii Miláčku, vrať se (rež. Lisa Krueger).

Roku 2001 hraje, společně s Robertem Redfordem, či Jamesem Gandolfinim, v akčním thrilleru Poslední pevnost (rež. Rod Lurie) a také v romantické komedii Life/Drawing (rež. Dan Bootzin). Hlavní roli si střihl v romantickém dramatu z roku 2002 s názvem XX/XY (rež. Austin Chick). Stejného roku se ocitá v 8. prosinci 1941, jediném dni po útoku na Pearl Harbor, kdy USA vyhlásilo válku Japonsku. Ve válečném dramatu Kód Navajo (rež. John Woo) si zahrál společně s hvězdami, jakými jsou Nicolas Cage, či Peter Stormare.

Celkem tři snímky si Mark připisuje do filmografie roku 2003. Prvním z nich je moderní kriminální thriller, který se odehrává na Dolním Manhattanu, Piková trojka (rež. Jane Campion) následovaný romantickým dramatem Můj život beze mne (rež. Isabel Coixet). Třetím a finálním filmem roku 2003 je romantická komedie s Gwyneth Paltrow v hlavní roli, Letuška 1. třídy (rež. Bruno Barreto).

V geniálním, úspěšném, romantickém sci-fi režiséra Michela Gondry, Věčný svit neposkvrněné mysli, si roku 2004 zahrál po boku hvězd, jakými jsou Jim Carrey, Kate Winslet nebo Kirsten Dunst. Stejného roku si připisuje také romantické drama Už tady nežijeme (rež. John Curran) a fantasy komedii Přes noc třicítkou (rež. Gary Winick), ve které se musí hlavní hrdinka Jenna Rink (Jennifer Gardner), která se stala přes noc okouzlující třicítkou, vyrovnat se ztrátou nejlepšího kamaráda Matta v podání právě Marka Ruffala a najít skutečnou lásku. V posledním snímku zmíněného roku, Collateral (rež. Michael Mann) ztvárnil postavu federála Fanninga, který jde po krku sériovému vrahovi Vincentovi v podání Toma Cruise.

Rok 2005 pak zahájil komedií s Jennifer Aniston, Co je šeptem… (rež. Rob Reiner) následované další romantickou komedií A co když je to pravda? (rež. Mark Waters). Tento fantasy snímek vypráví příběh dvou lidí, kteří dokázali, že láska je opravdu nesmrtelná. Žijí ve stejném domě, ale každý v jiném čase a přesto se do sebe zamilují. V hlavní roli spolubydlící blondýny se tu objevila Reese Witherspoon. Po romantickém filmu, následovalo roku 2006 drama Všichni královi muži (rež. Steven Zaillian), které bylo natočeno podle románu Roberta Penna Warrena z roku 1946, za který spisovatel získal Pulitzerovu cenu.

Rok 2007 rozšířil jeho filmografii o velice úspěšný mysteriózní thriller, vycházející ze skutečných událostí, Zodiac (rež. David Fincher). Tento kriminální příběh vypráví o masovém vrahovi, který po několik desetiletí děsil obyvatele San Francisca a zavaloval úřady svými šiframi a dopisy. Mark si zde zahrál detektiva Davida Toschiho. Dalším thrillerem toho roku byl Reservation Road (rež. Terry George), příběh dvou otců, kteří se musí smířit se smrtí dítěte. S Julianne Moore, si zahrál hned v roce 2008 v dalším mysteriózním thrilleru, nazvaném Slepota (rež. Fernando Meirelles). Slepota pojednává o městě, ve kterém zavládla panika, protože zde všichni z nevysvětlitelných důvodů slepnou. Kriminálníka, který se svým bratrem vyrůstal v drsných ulicích jižního Bostonu ztvárnil v dramatu Co tě nezabije… (rež. Brian Goodman). Život plný dobrodružství pak zažívá v posledním snímku roku 2008, Bratři Bloomovi (rež. Rian Johnson). Roku 2009 si pak připsal pouze jediný snímek, kterým bylo rodinné fantasy Max a maxipříšerky (rež. Spike Jonze).

V roce 2010 se vydává, se svým hereckým kolegou Leonardem DiCapriem, na prokletý ostrov ve stejnojmenném mysteriózním thrilleru Prokletý ostrov (rež. Martin Scorsese). Společně tu pátrají po šílené vražedkyni Rachel Solando (Emily Mortimer), která zmizela ze své cely ve vězeňské psychiatrické léčebně. Dalším počinem byla pak role v romantické komedii Noční rande (rež. Shawn Levy). Následovalo drama Mocná síla soucitu, které Mark Ruffalo sám režíroval. Film vypráví příběh ochrnutého DJ, který objeví sílu duchovna a její léčebné dopady. Ruffalo za něj získal Zvláštní cenu poroty pro hraný film na filmovém festivalu Sundance. Filmový rok 2010 pak ukončil v dramatické komedii o moderní rodince, Děcka jsou v pohodě (rež. Lisa Cholodenko), kde hrál pohodářského majitele restaurace, kterého se rozhodli najít jeho dospívající děti. Za svůj výkon si vysloužil svoji první nominaci na Oscara a nominaci na cenu BAFTA, oboje v kategorii Vedlejší herec. Roku 2011 si pak připisuje pouze drama Margaret (rež. Kenneth Lonergan) s Annou Paquin v hlavní roli.

2012-současnost - na Marka si posvítilo také filmové studio Marvel, stává se z něj doktor Bruce Banner, monstrum známé jako Hulk
Rok 2012 zahájil v dramatické komedii Díky za ty dary (rež. Stuart Blumberg), která pojednává o třech mužích, které spojuje na první pohled neviditelná a nepříjemná diagnóza, kterou je závislost na sexu.

Jak již bylo v nadpisu zmíněno, stal se z Marka filmový představitel Hulka. V této roli nahradil Edwarda Nortona a do filmového Marvel světa vstoupil filmem Avengers (rež. Joss Whedon), ve kterém se stal součástí superhrdinského týmu a bojoval za záchranu světa po boku hrdinů, jakými jsou Iron Man, Thor, Captain America, Hawkey, či Black Widow.

Roku 2013 si připisuje do své už tak zajímavé filmografie další trojici úspěšných filmů. První je kriminální thriller Podfukáři (rež. Louis Leterrier) o čtveřici špičkových iluzionistů, kteří se kromě přípravy svých show zabývají také organizací bankovních loupeží, které jsou zaměřené proti zkorumpovaným finančníkům. Druhým snímkem je komedie Love song (rež. John Carney) s Keirou Knightley a Adamem Levinem. Nakonec se krátce objevil v marvelovce Iron Man 3 (rež. Shane Black). Roku 2014 se stává filmovým manželem krásné Zoe Saldany v komediálním dramatu Svět na houpačce (rež. Maya Forbes). Dále si také Mark zahrál v hvězdně obsazeném dramatu, který zpracovává kontroverzní téma, související s výskytem AIDS, Stejná srdce (rež. Ryan Murphy), za což si vysloužil nominaci na cenu Emmy. V Honu na lišku (rež. Bonnett Miller) si pak zahrál postavu wrestlera Davea, vyhlášeného zápasnického trenéra a držitele zlaté olympijské medaile. Za tuto roli si opět vysloužil jak nominaci na Oscara tak nominaci na cenu BAFTA v kategorii Vedlejší herec.

Rok 2015 startuje v historickém krimi Spotlight (rež. Tom McCarthy). Jedná se o skutečný příběh, ve kterém reportéři amerického deníku odhalili masivní skandál zneužívání dětí, který otřásl celou katolickou církví. Role Michaela Rezedese mu vynesla, v pořadí třetí nominaci na Oscara a cenu BAFTA, opět v kategorii Vedlejší herec. Zájem o tuto postavu měl také herec Matt Damon. Jako Hulk se objevil v dalším pokračování Avengers s podtitulem Age of Ultron (rež. Joss Whedon), ve kterém je opět v ohrožení osud celé planety, o jejíž záchranu se musí postarat superhrdinský tým Avengers. Roku následujícího se opět v roli Hulka objevil v krátkometrážní komedii Team Thor, což je parodické video od tvůrců Thor: Ragnarok. Filmové pokračování si vysloužili také Podfukáři, takže roku 2016 spatřili světlo světa Podfukáři 2 (rež. Jon M. Chu), ve kterém čtveřice hlavních hrdinů posune iluzi do nových výšin.

Protože Marvel chrlí jeden superhrdinský film za druhým, nebyl rok 2017 vyjímkou. Ve filmu Thor: Ragnarok (rež. Taika Waititi) se musí Mark Ruffalo jako Hulk utkat ve smrtící gladiátorské soutěži s bývalým spojencem z Avengers, Thorem v podání Chrise Hemswortha. V roce 2018 se, stejně jako v roce předchozím, objevil v jediném filmu, konkrétně v Avengers: Infinity War (rež. Anthony Russo, Joe Russo) a stal se tak součástí nejsmrtonosnější marvelovské války všech dob.

V roce 2019 se předvedl v celkem dvou marvelovkách. Nejdříve v dobrodružství Captain Marvel (rež. Anna Boden, Ryan Fleck) a následně ve velkém finále Avengers, nazvaném Avengers: Endgame (rež. Anthony Russo, Joe Russo). Posledním filmem je zatím drama Dark Waters (rež. Todd Haynes)