zavřít
Upravit životopis

Životopis

Markéta Vydrová je česká výtvarnice a ilustrátorka.

Pracuje na volné noze jako ilustrátorka a svou tvorbu zaměřuje především na knihy pro děti. V současné době žije s rodinou na venkově poblíž Brna. Začínala prvotinou napsanou jejím manželem Danielem Vydrou a vydanou nakladatelstvím Sursum v roce v roce 2004 s názvem Na co hrají varani. V roce 2009 získala za ilustrace ke knize Draka je lepší pozdravit, aneb O etiketě prestižní ocenění – cenu SUK a výroční cenu Mladé fronty. V roce 2010 vyšlo několik knih s jejími ilustracemi, například: Josífkův pekelný týden, Strašibraši aneb tajemství věže v Kamsehrabech, nebo Modrý Poťouch. Kniha Strašibraši, aneb Tajemství věže v Kamsehrabechzískala prestižní ocenění White Raven 2011, které každý rok zveřejňuje Internationalen Jugendbibliothek v Mnichově.

Několik let byla „dvorní ilustrátorkou“ časopisu Pojď si hrát (do jeho zrušení), pro který vytvořila ústřední trojici postav – Vítka, Elišku a pejska Čenišku.

Ilustrovala pro časopis Časostroj v jeho začátcích.

Spolupracuje s mnoha nakladatelstvími, pro která iulustruje dětskou literaturu a učebnice. K nejfrekventovanějším patří Albatros, Mladá fronta, Grada a zejména pak Triton, ve kterém spoluzakládala edici dětské literatury Laskavé čtení. Triton se tak stal jejím domovským přístavem a přestože i nadále spolupracuje s mnoha dalšími nakladateli, většinu knih ilustruje pro nakladatelství Triton.

V tomto nakladatelství jí také v roce 2014 vyšla první autorská kniha, kterou nejen ilustrovala, ale i napsala. Můj skřítek Šalvěj - Skřítkosnění je fantazijním vyprávěním o malé holčičce, která si vysní imaginárního kamaráda skřítka, schopného ve spánku skutečně cestovat. Děvčátko Markétka (autorka) poslouchá skřítkovo vyprávění, když se k ní pokaždé vrací z cest a poté, co Markétka vyroste, napíše a namaluje o tom knihu. Děj se odehrává ve dvou vrstvách - zážitky malé Markétky a skřítka, který se k ní vrací a dospělé malířky, která maluje a píše knihu a vzpomíná na dětství.

Markéta Vydrová má k dnešnímu datu (2016) na kontě 70 ilustrovaných knih. K autorům, které ilustruje, patří například Miloš Kratochvíl, Daniela Krolupperová, Martina Drijverová, David Laňka a mnoho dalších, ze zahraničních autorů například Maurice Maeterlinck, Enid Blyton, Astrid Lindgren, Balázs Zágoni a další.

Markéta Vydrová

51 let, spisovatelka, Malířka a ilustrátoka knih