zavřít
Upravit životopis

Životopis

Slovenský divadelný a filmový herec se narodil v roce 1974 v Trnovom pri Žiline. Vystudoval restaurátorství a štukatérství na střední uměleckoprůmyslové škole v Kremnici a rok pracoval v oboru. V devatenácti letech odjel do USA, kde v Seattlu vystřídal různá zaměstnání.

Po návratu nastoupil do Městského divadla v Žiline (1995) a následující rok byl přijat ke studiu herectví na bratislavské VŠMU. Po absolutoriu (2000) se stal členem Slovenského národního divadla v Bratislavě (Don Juan, Bouře, Picasso v baru Lapin Agile, Portugalie).

Po sňatku s českou herečkou Hanou Ševčíkovou (nar. 1970) v roce 2004 přesídlil do Prahy, kde se rychle prosadil ve filmu, televizi a na jevištích Národního divadla (Faidra), Divadla v Řeznické (Balada o smutné kavárně, Narozeniny), Divadla v Celetné (Cyrano), Divadla Metro (Carmen) a Letních shakespearovských slavností na Pražském hradě (Večer tříkrálový).

Jako herec mužného a exotického zjevu, který ovládá několik jazyků, nalézá před kamerou uplatnění i v různých projektech včetně zahraničních koprodukcí, většinou v podružnějších rolích. Z postav v českých a slovenských filmech připomínáme padoušského svůdce žen Alexe Serafína v Milencích & vrazích, lékaře Ptáčka v psychothrilleru Hodinu nevíš a zejména ústřední roli vojáka Helmuta Kampena v dramatu podle novely Leopolda Laholy Rozhovor s nepriateľom a titulní roli zbojníka, později mnicha v historické Legendě o Létajícím Cypriánovi.

V roce 2008 reprezentoval Slovensko na MFF v Berlíně ve výběru Shooting Stars (Hvězda zítřka pro mladé evropské herecké talenty) a na MFF v Bratislavě 2010 získal Film Europe Award za úspěšnou prezentaci slovenského filmového umění v zahraničí.

Střídavě účinkuje ve slovenských i českých TV seriálech: Za mestskými múrmi (1998), Četnické humoresky (2000), Ulice (2005), Nemocnice na kraji města – nové osudy (2008), Panelák (2008), Jak jsem přežil (2009), Kriminálka Staré Město

Mohli by vás také zajímat…