zavřít
upravit profil

herec, producent

narozen: 20. 6. 1928 Brooklyn, New York City, New York, USA  † 15. 7. 2017 Los Angeles, Kalifornie, USA

Upravit životopis

Životopis

Studoval grafiku na brooklynském Pratt Institute a dlouho působil jako karikaturista deníku New York Daily News.

V pol. 50. let absolvoval tříletou hereckou průpravu pod vedením Elii Kazana a Lee Strasberga v Actors Studiu. Profesionální kariéru zahájil na Broadwayi, kde se postupně představil v hrách A. P. Čechova Strýček Váňa, Paddyho Chayefského Uprostřed noci, Donalda Bevana a Edmunda Trzcinského Stalag 17, Johna Wilsona Haireho Svatební snídaně a Charlese Fullera První láska.

Od konce 50. let se uplatnil také ve filmu, ale dlouho pouze ve vedlejších úlohách, z nichž vynikají zejm. Kaifáš ve výpravném biblickém snímku Největší příběh všech dob (r. G. Stevens) a vůdce bandy po alkoholu prahnoucích Siuxů v komediálním westernu Cesta spásy (r. J. Sturges).

Velkou popularitu, Zlatý glóbus a tři nominace na cenu Emmy (1967, 1968 a 1969) mu přinesla role mistra převleků agenta Rollina Handa v TV sci-fi seriálu Mission Impossible (1966-69, Úkol: Nemožné), v němž hrál po boku své manželky Barbary Bainové.

Sehrál také hlavní úlohy v seriálech Space: 1999 (1975-77, Vesmír: 1999) a Buffalo Bill (1983-84) a nesčíslněkrát vystoupil jako host, mj. v seriálech Maverick, The Untouchables (Neúplatní), The Twilight Zone (Pásmo soumraku), Rawhide, Wagon Train, Bonanza, The Rifleman, The Outer Limits, The Alfred Hitchcock Hour, The Big Valley, The Man from U.N.C.L.E., Gunsmoke, Columbo (Colombo - ČTV), Murder She Wrote (To je vražda, napsala - ČTV).

Na film. plátně a TV obrazovkách se objevoval především jako představitel padouchů v podřadnějších westernech a gangsterských thrillerech. Výrazněji na sebe upozornil až na sklonku 80. let, kdy získal Zlatý glóbus 1988 a nominaci na Oscara 1988 za roli newyorského finančníka Abeho Karatze, podporujícího malou továrnu automobilového konstruktéra a vynálezce Prestona Tuckera (Jeff Bridges), o jehož nerovném boji s mocnými konkurenčními koncerny vypráví životopisný snímek Tucker: Člověk a jeho sen (r. F. F. Coppola).

Podruhé se bezvýsledně ucházel o Oscara 1989 úlohou stárnoucího očního lékaře Judy Rosenthala, který nechá zavraždit svou nepohodlnou milenku (Anjelica Hustonová) a výčitkami svědomí si vyřeší svůj vztah k Bohu, ve smutné komedii Zločiny a poklesky (r. W. Allen).

Laureátem Oscara 1994 a Zlatého glóbu 1994 (nominace na cenu BAFTA 1995) se stal díky úloze starého hollywoodského herce maďarského původu Bely Lugosiho, jehož si vybral jako hvězdu do svých filmů mladý ctižádostivý režisér (Johnny Depp), v životopisném snímku o nezávislém filmaři 50. let Ed Wood (r. T. Burton).

Vytvořil titulní úlohu slavného mafiánského bose Josepha Bonanna v TV miniseriálu Bonanno: Příběh mafiánského kmotra. Spolu s režiséry Markem Rydellem a Sydneyem Pollackem pedagogicky vede západní pobočku Actors Studia v Los Angeles.

Mohli by vás také zajímat…