zavřít
Upravit životopis

Životopis

Martin Štrba se narodil v jihočeském Dolním Bukovsku, kde začal i se sportem. Nejprve však s fotbalovým míčem. Když mu bylo šest, zpestřili jim trenéři zimní fotbalový trénink hokejem na zimním stadioně ve Veselí nad Lužnicí. Trenéři tamějšího hokejového klubu si všimli Štrbova talentu a ten brzy začal ve Veselí trénovat.

V osmé třídě přestoupil do Českých Budějovic. Tam v ročníku 1994/1995 nahlédl jako osmnáctiletý do extraligy, byť jen na jediný zápas. V následujícím roce sehrál v extralize už dvacet zápasů, pak jeho kariéru poprvé zbrzdilo zranění, kvůli němuž vynechal téměř celou sezonu 1996/1997, na jejímž konci se rozehrával v Jindřichově Hradci. Od roku 1997 si však začal budovat v nejlepším jihočeském celku pevnou pozici, což potvrdil hlavně v sezonách 1999/2000 a 2001/2002, kdy zaznamenal vždy vrchovatě přes 30 bodů. V ročníku 2001/2002 byl klíčovou postavou Budějovic v boji o záchranu a jeho výkonů si všimli i reprezentační trenéři. Záchranářské práce v ročníku 2003/2004 se však zdaleka tak nepovedly a po smutném pádu Jihočechů o soutěž níž odešel Štrba za štěstím do Ruska.

Ve Spartaku Moskva se mu však hlavně bodově moc nedařilo, a tak se ještě během sezony vrátil zpět do Budějovic. Těm pomohl v návratu do nejvyšší soutěže, když zejména v baráži byl vedle hvězd z NHL jedním z nejlepších a jeho služeb využil i extraligový Liberec, kde se mu také velice dařilo.

Když mu na jihu Čech skončila smlouva, vybral si Štrba z několika nabídek Spartu. Stal se členem nejproduktivnějšího ligového útoku Štrba – Marek – Ton a na konci sezony, i přes zranění v semifinále, mohl se spoluhráči slavit mistrovský titul. S osmatřiceti body v základní části navíc vyrovnal svoje osobní maximum z ročníku 2001/2002. Smůla neopustilo robustního forvarda ani ve druhé sparťanské sezoně. Krátce před Silvestrem 2006 jej karlovarský obránce Mudroch trefil tělem a Štrba skončil v nemocnici s natrženým stehenním svalem. O měsíc později musel kvůli komplikacím dokonce podstoupit operaci. Vše vypadalo na konec sezony, ale Štrba, který se přes léto věnuje fotbalu a tenisu, se stačil dát na finále s Pardubicemi dohromady. Mohl se tedy radovat z titulu poprvé přímo na ledě.