zavřít
Upravit životopis

Životopis

Od dětství se věnovala stepování a divadlu a neustala v tom ani během studií na University of Arkansas v Little Rocku a na Hendrix College v Conway.

Roku 1972 odešla do New Yorku, kde navštěvovala herecké kurzy u Sanforda Meisnera v Neighborhood Playhouse a pak vystupovala s amatérským divadelním souborem Cracked Token, zaměřeným na improvizované produkce. Zároveň pracovala v Doubledayově knihkupectví a také jako číšnice.

Před film. kamerou úspěšně debutovala rolí odměřené rančerky Julie Tateové, která sňatkem zachrání jednoho psance (Jack Nicholson) před oprátkou zákona, v ironicky laděné westernové komedii Utečeme na jih (r. J. Nicholson).

Zcela odlišnými vlastnostmi se vyznačuje prostoduchá hospodyňka a barová tanečnice Lynda Dummarová, za jejíž ztvárnění v ironicky laděném filmu Melvin a Howard (r. J. Demme) získala Oscara 1980. Zajímavý portrét jemné a citlivé ženy, která se postupně vnitřně i vnějškově mění, vytvořila v úloze Matky ve stejnojmenné film. adaptaci románu E. L. Doctorowa Ragtime (r. M. Forman).

Svým křehkým půvabem obdařila také postavu Adrian Hobbsové, manželky burzovního makléře a vášnivého vynálezce (Woody Allen), do jejichž letního domku přijíždí na letní víkend několik hostů, v romantické komedii Sexuální komedie noci svatojánské (r. W. Allen).

Náročnou kreaci předvedla také v životopisném dramatu Cross Creek (r. M. Ritt), v němž ztělesnila newyorskou novinářku a spisovatelku Marjorii Kinnan Rawlingsovou, která nalezla klid pro svou práci v odlehlé oblasti Floridy.

V TV se mj. představila jako odvážná holandská žena Miep Giesová, skrývající před nacisty rodinu svého židovského zaměstnavatele, v komorním dramatu Úkryt Anne Frankové (nominace na cenu Emmy 1988).

Angažuje se v politických kauzách a roku 1992 se aktivně účastnila volební kampaně za zvolení Billa Clintona.

V letech 1980-90 byla M. S. provdána za britského herce Malcolma McDowella, po jehož boku hrála Amy Robbinsovou, družku vynálezce a spisovatele H. G. Wellse, kterého doprovází na cestě časem, v komediálním sci-fi thrilleru Čas po čase (r. N. Meyer).

Od roku 1995 má za manžela herce Teda Dansona, s nímž účinkovala mj. v sitcomu Ink (1996-97, Na jedné lodi - ČTV).

Mohli by vás také zajímat…