Masashi Ebinuma

judista

Narození:
15. února 1990
Věk:
34 let
Upravit profil
Masashi Ebinuma je japonský zápasník-judista, bronzový olympijský medailista z roku 2012 a 2016.Sportovní kariéraS judem začal v 5 letech v Nogi, Prefektura Točigi. Po základní škole jeho kroky směřovaly do Tokia, kde se připravoval v známé...

Životopis

Masashi Ebinuma je japonský zápasník-judista, bronzový olympijský medailista z roku 2012 a 2016.

Sportovní kariéra
S judem začal v 5 letech v Nogi, Prefektura Točigi. Po základní škole jeho kroky směřovaly do Tokia, kde se připravoval v známé judistické škole Kodogakuša. Vrcholově se judu věnoval na Meidži University pod vedením Kenzó Nakamury. V roce 2010 společně s Džunpeiem Morišitou obsadil v japonské reprezentaci volné místo v pololehké váze po odchodu Masata Učišiby. V roce 2012 uhájil jako účadující mistr světa před Morišitou nominaci na olympijské hry v Londýně. V úvodním kole nedal šanci vyniknout Kanaďanu Sasha Mehmedovicovi, kterého ve druhé minutě poslal nádherně provedenou koši-gurumou na yuko, po minutě navýšil vedení technikou seoi-nage na wazari a po další minutě zápas ukončil na ippon nádherně provedeným o-uči-gari. V dalším kole se však trápil s nepříjemným obousměrným úchopem Kazacha Sergeye Lima, kterého porazil až v závěru prodloužení. Vítězná technika však stála za to, šlo vysoko provedené levé ippon-seoi-nage. Ve čtvrtfinále nastoupil proti Korejci Čo Čun-hovi a po kontroverzním průběhu (viz. níže) postoupil do semifinále. V semifinále se utkal s mladým Gruzíncem Lašou Šavdatuašvilim a nemohl najít rytmus proti jeho dynamickému pohybu. V polovině zápasu se kolem něj Gruzínec šikovně obtočil a za stáleho pohybu ho technikou sumi-gaeši poslal na ippon. V boji o třetí místo se utkal s dalším překvapivým učastníkem finálových bojů. Polák Paweł Zagrodnik přijel na olympijský turnaj v životní formě. Začátkem druhé minuty se ujal po krásně provedeném seoi-nage vedení na wazari. Minutu před konecm zápasu však podruhé v turnaje zaváhal a nechal se Polákem hodit technikou eri-seoi-nage na záda do mostu. Rozhodčí původně ohodnotil techniku ipponem, ale videorozhodčí hodnocení snížil na wazari (pád do mostu se bere oficiálně za ippon až od roku 2013). V prodloužení měl mírnou převahu, kterou zúžitkoval po minutě překrásným hodem curi-goši na ippon. Získal bronzovou olympijskou medaili.

V roce 2014 prohrál na mezinárodní scéně soutěžní zápas po dvou letech s Kamalem Chanmagomedovem na mistrovství světa týmů. V roce 2015 ho o čtvrtý titul mistra světa připravil Uzbek Rishod Sobirov kontrachvatem o-uči-gaeši. V roce 2016 uhájil nominaci na své druhé olympijské hry v Riu v těžké japonské konkurenci. V úvodním kole rozesmutnil domácí publikum vyřazením technikou osaekomi-waza Brazilce Charlese Chibanu. V dalším kole poslal nejprve Číňana Ma Tuan-pina technikou sumi-gaeši na yuko, za dvě minuty dostal Číňana do držení na wazari a vzápětí zápas ukončil svojí osobní technikou seoi-nage na ippon. Ve čtvrtfinále se utkal s Wanderem Mateem z Dominikánské republiky a hned v první minutě se ujal technikou seoi-nage vedení na wazari a minutu před koncem zápas stejnou technikou ukončil na ippon. V semifinále se utkal s Korejcem An Pa-ulem. V polovině zápasu získal na Korejci šido, které však neudržel. V poslední minutě přestal na svého soupeře kondičně stačit. Jen za cenu šida ustál několik An Pa-ulových nástupů do seoi-nage. V prodloužení jeho naděje na finále pohasli, když An Pa-ul kontroval jeho propagační nástup do seoi-nage. V boji o třetí místo porazil v závěru Kanaďana Antoina Boucharda technikou seoi-nage na ippon a získal svoji druhou bronzovou olympijskou medaili.

Vítězství
- 2009 - 2x světový pohár (Abú Zabí, Kano Cup)
- 2013 - 1x světový pohár (Düsseldorf)
- 2014 - 1x světový pohár (Düsseldorf)
- 2016 - 1x světový pohár (Paříž)