zavřít
Upravit životopis

Životopis

Po marných pokusech o přijetí na římskou hereckou školu Academia d'Arte Drammatica nastoupil roku 1977 do milánského divadla Piccolo Teatro k režisérovi Giorgiu Strehlerovi.

Na jevišti účinkoval především v klasickém repertoáru (mj. Shakespearova dramata Král Lear, Hamlet, Othello), inscenovaném režiséry Strehlerem, Laviou, Patroni Griffim a Zeffirellim.

Ve filmu nejprve zaujal jako představitel mladého lékaře Sergia, s nímž naváže milostný poměr "slaměná vdova" (Angela Molinová), v melodramatu podle stejnojmenného románu Enza Lauretty Nevěsta byla překrásná (r. P. Gábor).

Velkou příležitost dostal v ústřední postavě italského režiséra Roberta Rosselliniho, o jehož natáčení významného filmu z nacisty okupovaného Říma (1945) pojednává snímek Celuloid (r. C. Lizzani).

Komediální polohu osvědčil v úloze římského vtipálka Cesara, kterého potká při návratu z koncentračního tábora hlavní hrdina (John Turturro), v tragikomedii podle autobiografické knihy Prima Leviho Příměří (r. F. Rosi).

Další mezinárodní úspěch zaznamenal rolí záletného obchodníka s hedvábím Paola Garnieriho, otce hlavního hrdiny (Charlie Lucas/Baird Wallace), v retrosnímku podle režisérovy autobiografické knihy Čaj s Mussolinim (r. F. Zeffirelli).

M. G. byl oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 1986, kde spolu s režisérem Carlem Lizzanim reprezentoval italskou kinematografii, a rovněž se zúčastnil pražského Febiofestu 1998.

Mohli by vás také zajímat…