zavřít
Upravit životopis

Životopis

Matthew Broderick je synem charakterního herce Jamese Brodericka (1930-1982) a divadelní autorky, režisérky a posléze výtvarnice Patricie Broderickové. Na doporučení rodičů sice navštěvoval v Manhattanu waldenskou školu se zaměřením na dramatickou výchovu, ale spíš než o herectví jevil zájem o sport.

Přesto 1979 debutoval jako herec po boku svého otce v mimobroadwayské produkci Hortona Footeho Na den sv. Valentina a poté začal s odbornou hereckou průpravou u Uty Hagenové a Roberta Leonarda. 1981 na sebe upozornil v mimobroadwayské inscenaci hry Harveyho Fiersteina Trilogie o nešťastné lásce, v jejíž film. verzi s názvem Mučivá láska (r. P. Bogart) si zopakoval tutéž tragickou roli homosexuálního milence Alana.

Úspěšně se prosadil také na Broadwayi, kde za svůj výkon v autobiograficky laděné hře Neila Simona Vzpomínky na Brighton Beach obdržel cenu Tony 1983 a zahrál si také v pokračování této hry Biloxi Blues. Laureátem téže ceny se stal 1995 díky roli chytrého vedoucího reklamní kanceláře J. Pierreponta Finche v muzikálu Jak úspěšně podnikat, aniž by se musel člověk nějak snažit.

Světovou popularitu zejm. mezi mládeží mu přinesla úloha středoškoláka Davida Lightmana, jemuž se podaří prostřednictvím počítače proniknout do vojenského programu, čímž málem vyvolá válečný konflikt, ve sci-fi snímku Válečné hry (r. J. Badham). Díky své chlapecké tváři s věčně překvapeným výrazem byl M. B. nejprve obsazován do rolí teenagerů, kteří se vyznačují spíš slušným chováním než rebelantskými postoji a gesty.

Zajímavý portrét mladíka jménem Eugene Morris Jerome, který se za 2. světové války podrobí jako dobrovolník vojenskému výcviku, vytvořil jak v jevištním provedení, tak i ve film. adaptaci autobiografické Simonovy hry Biloxi Blues (r. M. Nichols). Náročnou kreaci předvedl také v postavě plukovníka Roberta Goulda Shawa, jehož dopisy posloužily částečně jako námět historicko-válečného dramatu Glory (r. E. Zwick).

Ve zcela odlišné poloze se představil v komedii Nováček (r. A. Bergman), kde ztělesnil venkovského chlapce Clarka Kelloga, který se jako student film. fakulty zaplete do podivných obchodů se zvířaty. Titulní roli nepříliš bystrého detektiva, který po zmasakrování zlodušským doktorem (Rupert Everett) obživne díky půvabné vědkyni (Joely Fisherová), vytvořil v dobrodružné komedii podle animovaného seriálu Inspektor Gadget (r. D. Kellogg).

V březnu 1999 se představil v úloze Dana v broadwayské inscenaci dramatu Emlyna Williamse Noc musí přijít a v dubnu 2000 vytvořil ústřední postavu v komedii Elaine Mayové Vyšší než trpaslík. V květnu 1997 se stala jeho manželkou herečka Sarah Jessica Parkerová.

Broderick si zahral také ve snímku Na mě se můžeš spolehnout s Laurou Linney. Velký úspěch zaznamenal také v souvislosti s politickou satirou Alexandera Paynea Kdo s koho, která byla nominována na Independent Spirit Award. Objevil se v ní po boku Reese Witherspoon. Na kontě má dále komerční megahit Godzilla režiséra Rolanda Emmericha, romantickou komedii Griffina Dunnea Propadlí lásce s Meg Ryan, černou komedii Cable Guy s Jimem Carreym, Disneyho animovaný film Lví král, v němž propůjčil svůj hlas dospělému Simbovi, Volný den Ferrise Buellera, Mrs. Parker a začarovaný kruh, Biloxi Blues, Návrat Maxe Dugana, Projekt X, Rodinný podnik, Stepfordské paničky, Poslední výstřel, Producenti. Hraje také ve hře Neila Simona The Odd Couple.
Na televizní obrazovce se objevil ve filmu Master Harold…and the Boys a filmu A Life in the Theater, v němž si zahrál s Jackem Lemmonem. Za svůj výkon byl nominován na Emmy.

Mohli by vás také zajímat…