zavřít
Upravit životopis

Životopis

McLean Stevenson (celým jménem Edgar McLean Stevenson) se narodil 14. listopadu 1927 ve městě Normal v Illinois. Jeho otec byl kardiolog Edgar McLean Stevenson. Jeho bratranec byl prezidentský kandidát Adlai Stevenson II.

Stevenson byl v letech 1949 - 1979 ženatý s Carrie Williamson, s níž má syna Jeffa MacGregora. V roce 1980 se oženil s Ginny Fosdick, se kterou má dceru Lindsey.

Po službě u námořnictva, navštěvoval Stevenson Northwestern University, kde dosáhl bakalářského titulu. V letech 1952 - 1956 pomáhal svému bratranci při prezidentské kampani. Poté pracoval například v rádiu, hrál klauna v jedné živé televizní show v Dallasu či prodával lékařské vybavení. V roce 1961 byl svým bratrancem pozván na několik večírků, kde se seznámil s důležitými lidmi ze shwobussinesu. Také se zůčastnil soutěže o stipendium na Divadelní akademii v New Yorku, kterou vyhrál. Jeho učiteli tam byli uznáváné osobnosti jako třeba Lee Strasberg či David Craig.

V roce 1962 profesionálně debutoval v muzikálu The Music man. Dále účinkoval v televizi a v diadle v New Yorku. Objevil se také v na Broadwayi a psal vlastní komediální skeče. Psal třeba pro "That Was The Week That Was" či "The Smothers Brothers Comedy Hour". Zahrál si také v reklamě na cigarety Winston.

Ke konci šedesátých let si střihl roli v sitcomu "That Girl". V roce 1969 si hrál šéfredaktora jednoho magazínu v situační komedii "The Doris Day Show" až do roku 1971. V roce 1972 se začal ucházet o roli Hawkeyeho v seriálu M*A*S*Hi. Nakonec byl ale přesvědčen, že se bude více hodit na roli velitele Henryho Blakea. Do širšího povědomí diváků se dostal až díky této roli. I v M*A*S*Hi dokázal uplatnit svůj talent pro psaní komediálních skečů, když sám napsal dvě velice povedené epizody - Soud Henryho Blakea a Armáda versus Námořnictvo. Za to byl nominován na cenu Emmy. Seriál M*A*S*H přinesl Stevensonovi největší slávu, stejně tak jako jeho ostatním hercům. Stevenson odešel z M*A*S*He v průběhu třetí série z podobného důvodu jako Wayne Rogers a navíc se ještě chtěl věnovat vlastnímu seriálu. Později řekl, že odejít z M*A*S*He byla chyba. Nemohl se však už nijak vrátit, protože ho scénáristé usadili do letadla, které ztroskotalo v japonském moři bez jakýchkoliv přeživších.

Po M*A*S*Hi účinkoval v pořadech The McLean Stevenson Show (1976), In the Beginning (1978), Hello, Larry (1979-1980) a Condo (1983). Všech těchto pořadů se však odvysílalo několik dílů, protože neměly žádné divácké ohlasy. Poté ještě přispěl různými malými rolemi do spousty teleizních pořadů a seriálů.

McLean Stevenson zemřel 15. února 1996 na infarkt, když se zotavoval po chirurgické operaci. Larry Gelbart, jeden z tvůrců M*A*S*He, po jeho smrti řekl, že odešel příliš brzy dvakrát v životě. Zajímavé je, že Roger Bowen, herec, který hrál plukovníka Blakea ve filmu MASH, zemřel přesně den po smrti McLeana Stevensona.

Mohli by vás také zajímat…