Melania Trump

bývalá modelka, 47. první dáma USA, návrhářka šperku a hodinek

Narození:
26. dubna 1970
Věk:
54 let
Upravit profil
Melania Knaussová-Trumpová, rodným jménem Melanija Knavs, je slovinsko-americká bývalá modelka, návrhářka šperků a hodinek, a od ledna 2017 první dáma Spojených států amerických, jakožto manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa. Narodila se...

Životopis

Melania Knaussová-Trumpová, rodným jménem Melanija Knavs, je slovinsko-americká bývalá modelka, návrhářka šperků a hodinek, a od ledna 2017 první dáma Spojených států amerických, jakožto manželka amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Narodila se ve slovinském Novem mestě a vyrostla v Sevnici. Ve Spojených státech žije trvale od roku 2001 a americké občanství získala v procesu naturalizace v roce 2006. V lednu 2005 se provdala za amerického realitního magnáta Donalda Trumpa.

Mládí
Narodila se jako Melanija Knavsová roku 1970 v několikatisícovém Novem mestě ve Slovinsku, tehdejší svazové republice Socialistické federativní republiky Jugoslávie. Otec Viktor Knavs vedl prodejnu automobilů a motocyklů, provozovnu státem vlastněného výrobce vozidel. Pochází z města Radeče. Matka Amalija Knavsová (rozená Ulčniková) má kořeny ve vesnici Raka, ležící v občině Krško. Pracovala jako krejčová na konstrukci střihů oděvů v továrně dětského oblečení značky „Jutranjka“ v Sevnici. Melania Trumpová má sestru a staršího nevlastního bratra z otcova předchozího vztahu, s nímž se podle vlastního vyjádření nikdy nesetkala.

Ačkoli byla rodina římskokatolicky založena, její otec v souladu se svým závazkem k marxisticko-leninskému ateismu i přes nesouhlas příbuzných prosadil, aby dcera nebyla pokřtěna. Dětství prožila v činžovním domě v Sevnici, z něhož se během puberty rodina přestěhovala do dvoupodlažního domu v témže městě. Jako středoškolská studentka bydlela v Lublani, kde absolvovala Střední školu designu a fotografování. Následně nastoupila ke studiu návrhářství a architektury na Lublaňské univerzitě, které po jednom roce opustila.

Profesionální kariéra
Modelingovou kariéru zahájila v šestnácti letech a o dva roky později podepsala smlouvu s milánskou agenturou. Po zanechání vysokoškolského studia pracovala jako modelka pro velké módní domy v Milánu a Paříži. Z evropského kontinentu se v roce 1996 přestěhovala do New Yorku. Spolupracovala s fotografy Helmutem Newtonem, Patrickem Demarchelierem či Mariem Testinem, aby se objevila na titulních stranách módních magazínů Vogue, Harper's Bazaar, Ocean Drive, In Style, New York Magazine, Avenue, Allure, Vanity Fair, Self, Glamour, GQ, Elle a na stránkách Sports Illustrated Swimsuit Issue 2000. Podle deníku The Washington Post „byla její pověst sexuálně přitažlivé celebrity upevněna roku 2000 pózováním v lednovém čísle 'British GQ',“ v němž byla nasnímána jako „svůdně ležící na kožešině v Trumpově soukromém letadle“.

Po boku Trumpa se objevila během jeho snahy získat nominaci v prezidentských volbách 2000 za Reformní stranu. Čtyři měsíce po sňatku, v květnu 2005, poskytli rozhovor v pořadu Larry King Live na CNN. Spolu s Barbarou Waltersovou moderovala několik dílů talk show The View na stanici ABC.

V roce 2010 vytvořila vlastní kolekci hodin a klenotů „Melania™ Timepieces & Jewelry“, prodávanou na televizním kanálu QVC, a o tři roky později představila řadu krémů pleťové kosmetiky „Melania™ Caviar Complexe C6“, jíž prezentovala v reality show The Celebrity Apprentice a The View.

Soukromý život
Poté, co v roce 1996 začala žít v New Yorku, potkala v září 1998 na večírku módního týdne Fashion Week realitního magnáta a miliardáře Donalda Trumpa. Jejich vztah se stal veřejně známým roku 1999 po rozhovoru v talk show The Howard Stern Show a další publicitu na sebe upoutal o pět let později, kdy Trump spustil televizní reality show orientovanou na podnikání The Apprentice.

Zasnoubení proběhlo v roce 2004 a sňatek se odehrál 22. ledna 2005 při episkopálním obřadu v Bethesdě-by-the-Sea floridského Palm Beach, následován hostinou v tanečním sálu Trumpovy nemovistosti Mar-a-Lago.

Na svatbě byly přítomny veřejně známé osobnosti: Rudy Giuliani, Heidi Klumová, P. Diddy, Shaquille O'Neal, Simon Cowell, či tehdejší demokratická senátorka Hillary Clintonová s bývalým prezidentem Billem Clintonem. Na oslavě zazpíval Billy Joel serenádu „Just the Way You Are“, s využitím upraveného nápěvu ze skladby „The Lady Is a Tramp“. Sňatek byl široce medializován.

Do manželství se v roce 2006 narodil syn Barron William Trump. V manhattanském mrakodrapu Trump Tower obývá vlastní patro. Hovoří šesti jazyky: srbochorvatsky, anglicky, francouzsky, italsky, německy a rodnou slovinštinou.

První dáma
Roli první dámy Spojených států amerických přijala 20. ledna 2017, kdy proběhla inaugurace jejího manžela Donalda Trumpa za amerického prezidenta, jakožto vítěze listopadových prezidentských voleb 2016. Stala se tak druhou ženou v této roli narozenou mimo území Spojených států po Louise Adamsové, choti prezidenta Johna Quincyho Adamse, která úlohu plnila mezi lety 1825–1829. Jedná se o první manželku prezidenta Spojených států, jež prošla procesem naturalizace a získala tak americké občanství. Rovněž je to poprvé, kdy rodnou řečí první dámy není angličtina, a poprvé, kdy žena v této pozici hovoří plynně více než dvěma jazyky.

Na dotaz deníku The New York Times z roku 1999, jak by se chovala v roli první dámy, pokud by se její partner Donald Trump stal americkým prezidentem, tehdy ještě neprovdaná Melania Knaussová odpověděla: „Byla bych velmi tradicionalistická. Stejně jako Betty Fordová nebo Jackie Kennedyová. Podporovala bych ho.” V listopadu 2016, tedy po zvolení svého manžela prezidentem, sdělila televizní stanici CNN, že má v plánu zaměřit se na pomoc ženám a dětem, bojovat s kyberšikanou zejména mezi nezletilými, stejně jako zlepšit kulturu sociálních médií zatíženou negativitou.

S výškou 180 cm se stala jednou ze tří nejvyšších prvních dam, když její předchůdkyně v této roli Michelle Obamová a Eleanor Rooseveltová měly stejný vzrůst.

Jako první dáma Spojených států zůstala po inaguruaci manžela dočasně bydlet v newyorském mrakodrapu Trump Tower se synem Barronem Trumpem, a to minimálně do letního konce školního roku.