zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vyrůstala na předměstí Silver Spring v Marylandu. Vystudovala anglickou literaturu na College of New Rochelle. Léta působila na regionálních scénách, nejčastěji v klasickém repertoáru.

Upozornila na sebe koncem 70. let v satirické hře Christophera Duranga Manželství Bette a Boo (cena Obie), uváděné v rámci přehlídky New York Shakespeare Festival. Úspěch slavila v další mimobroadwayské inscenaci hry Jerryho Sternberga Peníze jiných (Cena Clarence Derwenta).

Na Broadwayi debutovala ve hře Herba Gardnera Nejsem Rappaport a za svůj výkon v komediálním dramatu Neila Simona Ztraceni v Yonkersu získala cenu Tony 1991. Tutéž roli výstřední tety Belly vytvořila i ve stejnojmenné filmové verzi (r. M. Coolidgeová). Jako host vystoupila v TV pořadu The Cosby Show a v seriálu Our Family Honor.

Ve filmu se objevovala v epizodních úlohách od konce 70. let, ale větší příležitosti před kamerou se jí naskytly až o deset let později. Cenou Amerických film. kritiků byla odměněna její kreace, jakou předvedla v postavě Connie, manželky mafiánského kmotra (Dean Stockwell), který se zamiluje do vdovy (Michelle Pfeifferová) svého zastřeleného podřízeného, v komedii Manželství s mafií (r. J. Demme).

Největší úspěch, korunováný Oscarem 1991 a Zlatým glóbem 1991, jí přinesla vedlejší úloha vitální majitelky videopůjčovny Anne Napolitanové, jejímuž zkrachovalému a cynickému milenci (Jeff Bridges) otevře nové duchovní obzory bláznivý bezdomovec (Robin Williams), v podobenství Král rybář (r. T. Gilliam).

V březnu 2001 se představila na jevišti minneapoliského Guthrie Theater po boku Patricka Stewarta v hlavní roli alkoholičky Marthy v Albeeho dramatu Kdo se bojí Virginie Woolfové?

Mohli by vás také zajímat…