zavřít
Upravit životopis

Životopis

Michael Bay je režisérem úspěšných akčních snímků.Bay, který byl do roku 1995 režisérem reklam a videoklipů debutoval právě Mizery, kterými zahájil plodnou spolupráci s producentem Jerry Bruckheimerem.

Jejich dalším společným filmem byla divácky oblíbená Skála s Nicolasem Cagem, Seanem Connerym a Edem Harrisem, který celosvětově vydělal 335 miliónů dolarů a stal se hitem roku 1996. Jejich následující projekt akční sci-fi Armageddon s Brucem Willisem, Liv Tyler a Benem Affleckem celosvětově vydělal 550 miliónů dolarů, čímž se stal jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1998 a Bay jím jako relativní nováček zdolal hranici miliardového výdělku.

Jeho čtvrtým filmem byla historická rekonstrukce z 2 sv. války Pearl Harbor, (2001) kde hráli Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Jon Voight a Alec Baldwin. Film celosvětově vydělal 450 miliónů dolarů a dodnes je na DVD jedním z nejprodávanějších titulů.

Úspěch slavilo i druhé pokračování Mizerů (Bad Boys II), které v létě 2003, kdy do kin přicházel jeden hit vedle druhého celosvětově vydělalo 270 miliónů dolarů.

Michael Bay se narodil v Los Angeles a vystudoval režii na Wesleyan University, aby se ještě krátce ke studiu vrátil - na Pasadena’s Art Center College of Design. Začal se živit reklamami a když byl najat slavnou produkční společností Propaganda Films, natáčel videoklipy pro takové hvězdy jako jsou Aerosmith, Tina Turner a Meat Loaf. Díky tomu se dostal k režii těch nejznámějších reklam na výrobky firem Nike, Budweiser, Levi’s, Bugle Boy, Coca-Cola, Isuzu, Miller, Mercedes a v poslední době i na spodní prádlo slavné Victoria’s Secret.

Do 26 let se Bayovi podařilo získat všechny ceny, které se udělují za reklamu, mezi jinými Zlatý a Stříbrný lev v Cannes, Directors Guild of America Award aj. V poslední době se začal věnovat i produkci malých teenagerských hororů, kvůli čemu si založil i vlastní produkční společnost Platinum Dunes. Jeho největším hitem dosud byl remake Texaského masakru motorovou pilou v režii Marcuse Nispela, roku 2005 přišel s 3:15 zemřeš.

V letech 2007 až 2011 režíroval další velkofilmové dílo - trilogii Transformers v hlavní roli Shia LaBeouf. Jeho posledním dílem je snímek Pot a krev (Pain & Gain) z roku 2013.

Po shlédnutí jeho filmů jistě pochopíte, proč se o něm mluví jako o "Explozivním režisérovi".

Mohli by vás také zajímat…