zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem právníka a ošetřovatelky. Prvních třináct let svého života strávil v Lincolnu v Nebrasce. Pak se s rodinou přestěhoval do Lake Havas City v Arizoně, kde se na střední škole začal věnovat divadlu. Nedokončil studia herectví na University of Arizona a 1977 odešel do Los Angeles, kde si na herecké kurzy u Vincenta Chase vydělával jako prodavač, číšník a dělník na stavbě.

Díky své atletické postavě se nejprve uplatnil v TV jako model v reklamách a epizodní herec, jemuž byly svěřovány postupně stále větší úlohy, mj. v seriálech The Runaways (1978-79, Uprchlíci) a jako host vystoupil v seriálech Logan's Run (Loganův útěk), Police Story (Policejní příběh), Family (Rodina) a Hill Street Blues (Poldové z Hill Street - ČTV). Ve filmu na sebe upozornil rolí psychopata Douglase Breena, který uctívá až k vražednému fanatismu jednu broadwayskou herečku (Lauren Bacallová), v detektivním thrilleru Ctitel (r. E. Bianchi).

Mezinárodní popularitu mu přinesla postava bojovníka z budoucnosti Kyle Reese, jenž má za úkol zneškodnit vraždícího kyborga, ve sci-fi thrilleru Terminátor (r. J. Cameron). Vedle hrdinů, které ztělesnil zejm. v akčních thrillerech režiséra Jamese Camerona, vytvořil M. B. náročné herecké kreace v hudebních TV dramatizacích českého režiséra Petra Weigla Utrpení sv. Šebestiána a Olověná noc.

V 90. letech účinkoval často v akčních a dobrodružných filmech, v nichž mohl uplatnit praktické znalosti bojových umění. Ztělesnil také hlavní postavu Chrise ve westernovém seriálu na motivy stejnojmenného filmu The Magnificent Seven (1998-2000, Sedm statečných - ČTV). Z prvního sedmiletého manželství s herečkou Carlene Olsonovou má dva syny (dvojčata) a z druhého manželství (od 1988) s modelkou Ginou Marshovou má syna.

Mohli by vás také zajímat…