Irský herec německého původu, Michael Fassbender se narodil 2. dubna 1977 v Heidelbergu v Německu. Jeho maminka Adele pochází z irského Larne a tatínek Josef Fassbender se narodil v Německu. Má starší sestru Catherinu, která pracuje jako...

Životopis

Irský herec německého původu, Michael Fassbender se narodil 2. dubna 1977 v Heidelbergu v Německu. Jeho maminka Adele pochází z irského Larne a tatínek Josef Fassbender se narodil v Německu. Má starší sestru Catherinu, která pracuje jako neuropsycholog. Když byly Michaelovi 2 roky, přestěhovala se rodina do městečka Killarney ležícího v Irsku. Hlavním důvodem ke stěhování bylo to, že rodiče chtěli, aby děti vyrůstaly spíše na venkově, než ve městě. Rodiče tu provozovali restauraci West End House, ve které otec pracoval jako šéfkuchař. Michael byl vychován jako katolík a sloužil v církvi, kterou navštěvovala jeho rodina jako ministrant.

Fassbender navštěvoval dvě školy v Killarney, národní školu Fossa National School a vysokou školu St. Brendan's College. V 17 letech se rozhodl, že by se rád stal hercem a v 19 se přestěhoval do Londýna, kde začal studovat Drama Centre London. Tuto významnou školu navštěvovalo mnoho známých herců jako např. Tom Hardy, Pierce Brosnan, či herečka Emilia Clarke. Školu ovšem předčasně ukončil v roce 1999 a vyjel na divadelní šňůru s Oxford Stage Company, kde vystupoval v dramatické hře, kterou napsal ruský spisovatel Anton Pavlovič Čechov, Tři sestry. Dříve, než se Michael uplatnil jako herec, vystřídal opravdu mnoho profesí. Pracoval jako barman a pošťák. Dále pak pro společnost Royal Mail, zabývající se průzkumem trhu nebo počítačovou společnost Dell.

Vztahy Michaela Fassbendera
Roku 2009 měl Michael vztah se Sunawin Andrews, která jej později obvinila z napadení. V roce 2010 začal chodit s herečkou Zoë Kravitzovou, se kterou se seznámil při natáčení filmu X-Men: První třída. V roce 2012 měl 7 měsíční vztah s další herečkou, tentokráte Nicole Beharie. Pár se rozešel v lednu 2013. V květnu 2013 začal randit s Louise Hazel. V lednu 2014 si začal opět jen několikaměsíční vztah s modelkou Madalinou Ghenea. V dubnu toho stejného roku byl viděn se známou herečkou Naomi Campell. Začátku dlouhodobějšího vztahu se Michael dočkal v roce 2014, kdy se při natáčení filmu Světlo mezi oceány seznámil s herečkou Alicii Vikander se kterou se v roce 2017 oženil.

Zajímavosti
Mluví plynule nejen anglicky, ale také německy.
Vytvořil vlastní produkční společnost Peanut Productions.
Časopis Time Out jej v roce 2012 uveřejnil na žebříčku 100 nejvlivnějších lidí.
Je velkým fanouškem MotoGP a F1. Byl velkým fandou Michaela Schumachera a Ayrtona Senny.
V roce 2013 jej Empire Online list uvedl na 8. místo v žebříčku “100 nejvíce sexy filmových hvězd”.

2001-2010 : Začátek kariéry, který Michaelovi přinesl spoustu zajímavých rolí
Roku 2001 získal první velkou roli, když byl obsazen do seriálu Bratrstvo neohrožených jako seržant Burton “Pat” Christensen. Roku 2003 se poprvé objevil ve filmu, konkrétně v dramatickém thrilleru Carla (rež. Barbara Machin). Téhož roku je obsazen také do mysteriózního seriálu Murphy's Law.

V roce 2004 hraje v seriálu s prvky nadpřirozena, Hex, kde ztvárnil roli vůdce tzv. Padlých andělů, svůdného a tajemného Azazeala. Dále si do své právě se rodící filmografie připisuje rovnou 4 filmy. Historické drama Spiknutí střelného prachu (rež. Gillies MacKinnon) odehrávající se roku 1561. Získal také roli v dalším příběhu o legendárním detektivu, Sherlock Holmes a případ hedvábné punčochy (rež. Simon Cellan Jones). V kriminálním dramatu Nejzáhadnější vraždy (rež. Michael Samuels) si zahrál britského právníka Charlese Brava, jehož vražda antimonem, která se odehrála v roce 1876, se nikdy nevyřešila. Rok 2004 ukončil rolí v dramatu Medvídek Winnie (rež. John Kent Harrison), který vypráví skutečný příběh medvědice Winnie, kterou potkal spisovatel A. A. Milne v londýnské ZOO. Následujícího roku hrál pouze v televizním dramatu Our Hidden Lives (rež. Michael Samuels).

Roku 2006 je k vidění v jedné epizodě seriálu Hercule Poirot a dvoudílném kriminálním dramatu Trial & Retribution: Sins of the Father. Nejvýznamnějšího úspěchu své dosavadní kariéry dosáhl ve filmu 300: Bitva u Thermopyl (rež. Zack Snyder), kde si zahrál postavu Steliose, jednoho z nejlepších Spartských mužů krále Léonida, který se se skupinou 300 věrných bojovníků utká s mnohonásobnou přesilou Peršanů pod vedením krále Xerxa. Rok 2007 mu pak neodpáře filmy jako jsou, komediální drama Wedding Belles (rež. Philip John), krátkometrážní drama Goldfish (rež. Ed Sayers) a romantický snímek Angel (rež. François Ozon).

Roku 2008 se Michael ocitá v 17. století, kdy vypukla v Anglii revoluce, která se rozrostla v občanskou válku, ve filmu Ďáblova pouta (rež. Marc Munden). V hororu Jezero smrti (rež. James Watkins) pak vezme svoji drahou polovičku na romantický víkend k jezeru Eden, což se ale nelíbí místní partě mladých teenagerů. Filmový rok 2008 pak ukončuje v životopisném dramatu Hlad (rež. Steve McQueen), který se odehrává v prostředí věznice Maze v severním Irsku. Za ztvárnění role Bobbyho Sandse získal tři ceny v kategorii nejlepší herec.

Roku 2009 jej jeden z nejkontroverznějších režisérů současnosti, Quentin Tarantino, obsazuje do role Archie Hicox v lehce brutálním pohádkovém vyprávění z období Druhé světové války, Hanebný pancharti. Ve hvězdně obsazeném filmu si zahrálo spoustu zajímavých herců a hereček, jakými jsou Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz a další. V autentickém dramatu Fish Tank (rež. Andrea Arnold) si pak zahrál přitažlivého a trochu tajemného Connora. S hercem Dominicem Purcellem, známém hlavně ze seriálu Útěk z vězení, se setkává v hororovém thrilleru s mysteriózní atmosférou, Krvavý potok (rež. Joel Schumacher). Roku 2010 hraje hlavní roli Quintuse Diase, v historickém válečném snímku, zasazeném do roku 117 našeho letopočtu, Centurion (rež. Neil Marshall). Mimo Centurion, si v roce 2010 zahrál ještě v akčním, westernovém thrilleru Jonah Hex (rež. Jimmy Hayward).

2011-2018 - Michael se již bezesporu řadí mezi hereckou špičku, dostává stále významnější a významnější role
Rok 2011 Michael zahajuje v akčním thrilleru s Ginou Caranou a Michael Douglasem, Zkrat (rež. Steven Soderbergh). Poprvé se také objevuje v marvelovské sérii X-Men, kde ztvárňuje zápornou postavu Erika Lensherra, mutanta Magneta. Ve filmu X-men: První třída (rež. Matthew Vaughn) se z něj a jeho nejlepšího kamaráda Charlese Xaviera (James McAvoy), stanou nepřátelé na život a na smrt. Další hlavní roli získal ve filmovém dramatu Stud (rež. Steve McQueen), kde hraje hlavního hrdinu Brandona, který je úspěšný a finančně zajištěný mladý muž žijící v New Yorku. Jeho vnitřní spokojenost a svoboda je deformována díky jeho sexuální závislosti. Za tuto roli obdržel několik významných cen, jakými jsou např. British Independent Film Awards, Florida Film Critics Circle Awards, Venezia IFF a Los Angeles Film Critics Association. Psychiatra Carla Junga si pak Michael zahrál v životopisném thrilleru Nebezpečná metoda (rež. David Cronenberg), ve kterém chce na mladé pacientce vyzkoušet novou experimentální léčbu. Filmový rok 2011 pak ukončuje v romantickém dramatu Jana Eyeová (rež. Cary Joji Fukunaga).

Záporáka, androida s názvem David 8, který má lidské emoce si zahrál v dobrodružném scifi Ridley Scotta, Prometheus (2012). Děj filmu nás zavede na palubu kosmické lodi Prometheus, která se vydá na cestu, na jejichž konci by měla posádka nalézt nejzákladnější otázky lidského bytí. Nikdo z posádky ale není připraven na hrůzu, která je čeká. Profesionálního kasaře si poté zahrál v krátkometrážním dramatu Loupež poslepu (rež. John Maclean). V roce 2013 si zahrál vysoce postaveného advokáta, který se prostřednictvím majitele nočního klubu přimotá k obchodu s drogovým kartelem v thrilleru Konzultant (rež. Ridley Scott). Vedlejší roli zlého majitele plantáže Edwina Eppse, za kterou si vysloužil nominaci na Oscara, ztvárnil v drsném dramatu, natočeném podle skutečné události, 12 let v řetězech (rež. Steve McQueen).

Roku 2014 se Michael vrátil na plátna kin, znovu jako mutant Magneto ve filmu X-Men: Budoucí minulost (rež. Bryan Singer). Ve filmu hrozí zmutovaným hrdinům X-Men totální zánik. Jediná cesta jak zániku zabránit vede přes minulost až k samotnému počátku řetězce událostí, které potencionální zánik vyvolaly. Děj filmu se odehrává ve dvou časových rovinách. Hlavní roli pak Fassbender získal v komediálním hudebním dramatu Frank (rež. Lenny Abrahamson).

Další nominaci na Oscara, tentokráte v hlavní roli, si vysloužil za ztvárnění vizionáře a jedné z nejvýraznějších osobností počítačového průmyslu všech dob, Steva Jobse ve stejnojmenném životopisném snímku, Steve Jobs (rež. Danny Boyle, 2015). Kromě Oscara byl nominován také např. na Zlaté Glóby, cenu BAFTA. Z celkem 6ti nominací proměnil ale jen jedinou, Los Angeles Film Critics Association. V roce 2015, si kromě Steva Jobse, připsal do filmografie také akční thriller Slow West (rež. John Maclean) a válečné drama Macbeth (rež. Justin Kurzel).

Filmový rok 2016 zahájil Michael v dalším pokračování mutantského marvelovského světa X-Menů, tentokrát s podtitulem Apokalypsa (rež. Bryan Singer). Nejsilnější a nesmrtelný mutant Apocalypse se probouzí po tisíci letech a rekrutuje tým mutantů, včetně Magneta, aby očistil lidstvo a nastolil nový světový řád, kterému bude vládnout. Válečného hrdinu Toma Sherbourna si zahrál v dramatu Světlo mezi oceány (rež. Derek Cianfrance). Jeho milující ženu si tu zahrála krásná Alicia Vikander, která je v současnosti jeho skutečnou manželkou. V kriminálním thrilleru Proti vlastní krvi (rež. Adam Smith), žije Michael jako psanec, který se neustále pohybuje na hraně zákona. Poslední rolí roku 2016 byla hlavní postava v akčním fantasy Assassin’s Creed (rež. Justin Kurzel), film je natočen na motivy stejnojmenné herní série.

V dalším filmu legendárního režiséra Ridley Scotta si zahrál hned v roce 2017. Konkrétně se jednalo o další pokračování Vetřelců, nazvané Vetřelec: Covenant. Ve snímku se posádka vesmírné lodi Covenant rozhodne kolonizovat vzdálenou planetu na druhé straně galaxie. Nový svět se jeví jako ráj, ve skutečnosti je ale temný a velice brutální. Na vetřelecké motivy pak vzniklo několik krátkometrážních filmů Alien: Covenant s podtituly Advent, Meet Walter, Phobos, Prologue: Last Supper a Prologue: The Crossing. Kromě filmů s vetřelci si roku 2017 zahrál Michael také v romantickém dramatu Song to Song (rež. Terrence Malick) a v drsném mysteriózním thrilleru Sněhulák (rež. Tomas Alfredson). V dalším díle mutantské série X-Men: Dark Phoenix (rež. Simon Kinberg), se objevil také roku 2019.

2020 - budoucnost: Na jaké filmy se skvělým hercem Michaelem Fassbenderem se mohou fanoušci těšit?
Mezi ohlášené snímky na rok 2020 patří akční krimi komedie Kung Fury 2 (rež. David Sandberg),kde si s Fassbenderem zahrájí takové herecké legendy, jakými jsou Arnold Schwarzenegger, či David Hasselhoff. Také by si měl zahrát hlavní roli ve sportovní komedii Next Goal Wins (rež. Taika Waititi).