zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je nejmladší ze sedmi dětí inženýra-zeměměřiče. Už od svých pěti let obveseloval rodinu a spolužáky imitacemi Elvise Presleyho. Po dvou letech předčasně opustil studium fonetiky na Kent State University v Ohiu a odešel do Pittsburghu, kde prodával zmrzlinu, jezdil s taxíkem a dělal technika v TV.

Se svými komickými skeči vystupoval po místních barech a v lokální TV stanici vystřídal různé profese. Větší možnosti nalezl od 1975 v Los Angeles, kde působil jako pódiový komik v Comedy Store. Posléze účinkoval v TV seriálech All's Fair (1977), The Mary Tyler Moore Hour a Working Stiffs (1979) a Report to Murphy (1982). Aby nebyl zaměňován se svým jmenovcem Michaelem Douglasem, zvolil si umělecký pseudonym Michael Keaton.

Okamžitě se proslavil svou první film. úlohou podnikavého mluvky Billa Blazejowského, který se svým přítelem (Henry Winkler) uskuteční bláznivý nápad a změní newyorskou márnici v nevěstinec, v komedii Noční služba (r. R. Howard). V následujících letech se prosadil svými komickými postavami, jaké vytvořil v nenáročných komediích různé úrovně (Muž v domácnosti, Beetlejuice).

Mezinárodní popularitu mu přinesla hlavní role v comicsových fantaziích Batman a Batman se vrací (r. T. Burton), kde má jeho hrdina dvojí identitu: ve dne je nenápadným, obrýleným milionářem Brucem Waynem, a v noci se z něho stává maskovaný, tajemný a nelítostný mstitel bezpráví.

To, že se nevyhýbá ani dramaticky náročnějším úlohám, prokázal mj. v postavách narkomana Daryla Poyntera v psychologickém dramatu Čistý a střízlivý (r. G. G. Caron) a psychicky vyšinutého podnájemníka Cartera Hayese v thrilleru Psychopat ze San Francisca (r. J. Schlesinger). Jeho doménou ovšem i nadále zůstávají odlehčenější komediální polohy. V letech 1982-90 byl ženatý s herečkou Caroline McWilliamsovou, s níž má syna Seana.

Mohli by vás také zajímat…