Cesta zpěváka a skladatele Michala Davida k prvním příčkám hitparád a miliónům prodaných nahrávek vedla nečekaně přes jazz. Profesní životopis V roce 1976 založil talentovaný student pražské konzervatoře během studia (v r. 1976) jazzovou formaci...

Životopis

Cesta zpěváka a skladatele Michala Davida k prvním příčkám hitparád a miliónům prodaných nahrávek vedla nečekaně přes jazz.

Profesní životopis
V roce 1976 založil talentovaný student pražské konzervatoře během studia (v r. 1976) jazzovou formaci „Čtyři“ a získal ocenění „Hudebník roku“ na Pražských hudebních dnech. V té době se seznámil s producentem Františkem Janečkem a začal hrát a zpívat ve skupině Kroky společně se zpěvačkou Janou Kratochvílovou.

Zlomový okamžik jeho kariéry nastal na hudebním festivalu Intertalent, kde zvítězil s písní Nenapovídej. Doslova přes noc se stal novým hudební idolem a jeho plakát počátkem osmdesátých let nechyběl v žádném dívčím pokojíčku. První sólové album Michala Davida vyšlo v roce 1980 a patřilo k nejprodávanějším vůbec. Jestliže tehdy mělo Československo opravdového krále diskoték, pak jím byl právě Michal David - dlouhá řada hitů patří k nejžádanějším dodnes a zlidověla natolik, že si je zpívají celá náměstí, například při vítězství českých hokejistů na olympiádě v roce 1998.

Michal David se prosadil nejen jako zpěvák, ale stejně úspěšně také jako skladatel. Když v roce 2000 složil pro Helenu Vondráčkovou píseň Dlouhá noc, asi jen málokdo tušil, že se skladba stane jedním z nejhranějších hitů roku a zpěvačce přispěje ke comebacku, jaký český showbyznys nepamatuje. Výrazného talentu Michala Davida si cení nejenom fanoušci, ale také kolegové z branže : jeho písně zpívají mimo jiné také Lucie Bílá, Karel Gott, Bára Basiková, Ilona Csáková, Hana Zagorová a řada dalších českých a slovenských interpretů. Jeho hudba zní v divácky velmi úspěšných filmech Vítr v kapse, Láska z pasáže, Discopříběh 1. a 2.

Uměleckých vrcholem Michala Davida byl v roce 2002 původní český muzikál Kleopatra, který zkomponoval na texty Zdeňka Borovce, Lucie Stropnické a Lou Fanánka Hagena. Muzikál v režii Filipa Renče byl natolik úspěšný, že v září přivítal už stotisícého diváka. Hlavní árie – Teď královnou jsem já – se stala hitem už před premiérou a patřila k nejhranějším skladbám českých rádií roku 2002.

V listopadu 2004 se na pódia divadla Broadway přiřítil jeho druhý muzikál Tři Mušketýři, který měl přinejmenším stejně velkou popularitu jako Kleopatra. Podílel se na něm téměř stejný tvůrčí tým a i Tři Mušketýři si tedy také získali srdce mnoha muzikálových fanoušků. Po jejich derniéře se na 100 představení opět vrátila Kleopatra. A to ve velkém stylu!;-) Nové kostýmy, režie, kulisy...Od října 2006 se hrála až do ledna 2007.

Potom už měl na dva měsíce prostor ke zkoušení nový muzikál Angelika. Její slavnostní premiéra proběhla 6. března roku 2007. Dostavilo se na ní mnoho známých osobností a nechyběl zde ani Karel Gott.;-) Angeliku režíroval slovenský režisér Josef Bednárik. Objevuje se zde opět velké množství hvězd českého hudebního nebe a to jak zkušené a ostřílené, tak také mladé a neokoukané tváře. Michal David dal příležitost zejména lidem z první a druhé řady soutěže Česko hledá Superstar jako jsou například Šárka Vaňková, Tomáš Savka, ten zde ztvárňuje roli Špíny, Petr Poláček nebo Ali Amiri, který hraje sultánova poručníka Bachtiaryho Beje.

Zatím posledním zamýšleným Davidovým muzikálem by se měla stát Mona Lisa. Původně ji měl zkomponovat společně s italským zpěvákem Drupim, který mu před časem přislíbil skladatelskou spolupráci. Jejich domluva, ale nakonec padla. Novým spolupracovníkem Michala Davida se tedy stal Bohouš Josef, který se na muzikálu bude autorsky podílet. Hlavní roli Mony Lisy si zahraje, znovu na výsluní popularity stoupající hvězda, Iveta Bartošová v alternaci s Monikou Absolonovou a Dashou. Premiéra tohoto zbrusu nového muzikálu by se měla odehrát 4. března 2009 s největší pravděpodobností v pražském divadle Broadway.

Osobní životopis
Michal David, tedy vlastně Vladimír Štancl, (pseudonym Michal David mu vymyslel František Janeček. Michal je podle jeho sestry Michaely a David podle Davida a Goliáše, přičemž on byl ten menší;-) se narodil ve znamení raka 14.7. 1960 v pražské podolské porodnici. Když mu bylo 6 let jeho rodiče se rozvedli. Otec pak v roce 1968 emigroval i s jeho starší sestrou Michaelou do Švýcarska, dnes žije v Českém ráji. Jeho sestra se provdala za potomka tibetského krále. Jelikož Michalova matka Edita Štanclová rozená Kludská pochází z cirkusácké rodiny, část svého dětství (8 – 10 let) prožil v Itálii. Zde chodil do klášterní školy a naučil se hrát na varhany. Jeho teta Dagmar Kludská je známou kartářkou a věštkyní.

V roce 1984 se seznámil s tenistkou Marcelou Skuherskou (* 14. 2. 1962). „S Marcelou jsem se setkal úplně náhodou. Vnutil jsem se jí ke stolu v kavárně. Já vůbec neměl ponětí o tenise, ona - protože v té době hodně cestovala po turnajích - zas vůbec neznala naši hudební scénu a tudíž ani mě. To mě docela šokovalo,“ vybavuje si David. No a po tříletém chození, tedy v roce 1987 (v listopadu:) se s ní oženil a dva roky na to se jim narodila dcera Klára (* 1989), ta nyní (2006) studuje gymnázium Josefa Škvoreckého v Praze, má spoustu různých zájmů, ale nejvíce ji baví humanitní předměty. Ke svým osmnáctinám dostala od tatínka auto. Rok na to přišel další přírůstek opět dcera Michaela (* 13. 9. 1990), ta bohužel 3. 4. 2000 zemřela na zrádnou leukémii – bylo jí teprve 9 let. Michal má také nemanželského, již dospělého, syna Petra tzv. hřích z mládí – narodil se po noci strávené s jednou z jeho fanynek. Nyní studuje policejní akademii a hudbu má jen jako koníčka.

Až do roku 2007 bydlel se svou manželkou a dcerou, ve vlastním domě, kdě měl i nahrávací studio, nedaleko Prahy ve vesničce Křeslice. V prosinci toho roku se přestěhoval. Nebylo to ovšem nikam daleko. Celé stěhování proběhlo pouze v rámci Křeslic, kde se nachází i nově zakoupený dům. Ten stojí asi jen pouhých 150 metrů od jeho dřívějšího obydlí. Celé stěhování proběhlo těsně před Vánoci, které Michal s rodinou již oslavil ve svém novém domě. Samozřejmě, zde má také nahrávací studio, které je prý menší, ale zato útulnější než to předchozí.

I když z Michala Davida vyrostl skvělý producent, hledač nových talentů, hudební skladatel, velký hitmaker a hlavně výborný zpěvák, přesto on sám o sobě moc nevyrostl, měří totiž pouhých 168 cm.

Ve zkratce:
- vydal celkem 16 sólových alb
- celkem prodal více než 3.000.000 nosičů, jen posledního výběrového alba prodal více než 200.000 ks
- autor hudby k divácky velice úspěšným filmům Vítr v kapse, Láska z pasáže, Diskopříběh 1, Diskopříběh 2
- vystupoval se skupinou Kroky, r. 1987 založil skupinu Allegro
- vlastník hudebního studia MIDA
- autor písní pro Lucii Bílou, Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou a řadu dalších českých a slovenských interpretů
- nyní se věnuje zejména autorské a producentské činnosti, spolupracuje s televizí NOVA
22. února 2002 měl premiéru jeho muzikál Kleopatra
- největší hity Michala Davida: Nonstop, Největší z nálezů a ztrát, Pár přátel, Colu,pijeme colu, Nenapovídej, Chtěl bych žít, Discopříběh, Každý mi tě lásko závidí, Líbezná, Decibely lásky…