Michal Herzán

herec, scénárista, producent, moderátor, publicista

Narození:
14. května 1948
Věk:
75 let
Od roku 1970 prošel mnoha profesemi. Herec, moderátor, publicista, scénárista, producent. Jako divadelník spoluzakládá ve své době velice úspěšný soubor Čechovo prozatimní divadlo. Po odchodu z tohoto divadla zrealizoval velice úspěšný...

Životopis

Od roku 1970 prošel mnoha profesemi. Herec, moderátor, publicista, scénárista, producent. Jako divadelník spoluzakládá ve své době velice úspěšný soubor Čechovo prozatimní divadlo.

Po odchodu z tohoto divadla zrealizoval velice úspěšný zábavný pořad společně s Dagmar Veškrnovou a Lukášem Vaculíkem. V roce 1990 působí v časopise Vlasta, kde zakládá velice úspěšnou rubriku Vězte a publikuje čtenářsky velice sledovaný seriál Rodinná alba. V té době spolupracuje s publicistou Janem Krůtou na knížce Majoucta která je věnovaná herci a malíři Josefu Hlinomazovi. O knížce věnované slavné éře divadla Rokoko uvažoval několik let a je rád že nezůstal jen u úvah. To samé platí o knížce o Jiřím Krampolovi. Tolik minulost.

V současné době spolupracuje s firmou Popron jako producent a u některých desek jako interpret. Se Zdenkem Troškou vydává prozatím dva tituly Jestli kecám ať se propadnu do Západního Německa a Máme po ptákách velebnosti. První titul je v rekordně krátkém čase zlatý.Tuto zlatou desku přebírá společně se Zdenkem Troškou v roce 2005. Zlatá deska je v pořadí již druhá. V roce 1999 získává zlatou desku za titul Kolik asi dostanu ... (důchod) spolu s Jiřím Krampolem. Dodnes se nad tímto oceněním podivuje. Zlaté desky dostávají většinou zpěváci, on nikdy v životě nezaspíval ani hoří. O to více si ocenění váží. Sám říká co by za to někteří populární pěvci daly. Součastně si považuje že i deska s Josefem Hlinomazem se blíží ke zlaté. Původně si myslel že si ji koupí pár pamětníků ale prodej předčil všechna očekávání. Historii tohoto nosiče popisuje přímo na obaludesky Josef Hlinomaz vypráví.

Za další zajímavý počin považuje vydání nosiče Pohádky Vlasty Buriana namluvené Jiřím Krampolem. pro většinu kupujících ale i prodejců bylo překvapení ža Burian psal pro děti a dokonce pohádky.

Zde vzkaz Janu Přeučilovi - ještě jednou díky za tuto informaci. O dalších nosičích jsou informace v přehledu aktivit M. Herzána. Snad jenom zmínka o součastnosti. V přípravě je nosič vzpomínkového alba Heleny Růžičkové a přenesení do zvukové podoby vlastní knížky o divadle Rokoko.

Divadlo: Jako spoluzakladatel Čechova prozatimního divadla si velice váží toho že u toho mohl být. Spolu s partou nadšenců kde vedle Čecha, Oty Jiráka, Andrey Čunderlíkové byla i Helena Růžičková a syn Jirka.

Nebylo lehké tento projekt prosadit, psal se rok 1984. Podařilo se a dodnes je překvapen jak poměrně brzo se podařilo získat diváky po celé republice. Vzpomíná jak např.: v Košicích byl sál pro 600 diváků vyprodaný 4 x za sebou po roce existence souboru.

Vedle herecké role vykonával i post provozního ředitele což mělo dobré, ale i stinné stránky. Soubor časem získával zdatné posily, např: později velice obsazované herce - Oldřich Navrátil, Mojmír Maděrič, Bára Štěpánová. Velice dobře herecky se projevil i zpěvák Milan Drobný. Stinná stránka byla nutnost rozloučit se s Helenou Růžičkovou, což mu jmenovaná nezapoměla do smrti. Jiné řešení tehdy ale nebylo.

V roce 1998 po dohodě s Čechem divadlo opouští a podílí se na projektu Dagmar Veškrnové a Lukáše Vaculíka. S Veškrnovou spolupracuje téměř 10 let ale vzhledem k jejímu dalšímu životnímu příběhu manželky presidenta Havla se mu nezdá patřičné bez jejího svolení zde na těchto stránkách její osobu dále zmiňovat.

Po listopadu 1998 a po několika letech poslanecké kariery F. R. Čecha přichází jmenovaný s nápadem divadlo obnovit. Nabídku zůčastnit se obnovy souboru dostává, ale Čech trvá i na obnovení titulu Dívčí válka. V nové době se to zdá nereálné a to je důvod znovu nevztoupit dpo stejné řeky. Realita ovšem ukázala opak - Čech měl znovu plné sály. Nicméně oba nepovažují spolupráci za uzavřenou a svorně konstatují že ještě nežodejdou na věčnost nový divadelní projekt předvedou.V té době se angažuje na projektu obnovy divadla Rokoko. Bývalý ředitel Darek Vostřel dostává možnost toto velice slavné divadlo obnovit. Naléhání na Vostřela aby nabídku přijal ale nevede k úspěchu.Nejeví velký zájem, o úspěchu obnovy pochybuje a tak jediný výsledek spolupráce je knížka o slavné éře divadla. Autor zde zveřejňuje smutnou skutečnost. Při realizaci jmenované knížky Darek Vostřel umírá, na jeho místo nastupuje jeho letitý partner Jiří Šašek. Těsně před dopsáním knížky ale umírá i on. Vydání se bohužel nedočkal ani jeden ze zakladatelů tohoto legendárního divadla.

Počátkem 21. století přesto přijímá nabídku agentury Pragokoncert a produkuje hru kterou mu ještě za života poradil režiser Z. Podskalský. Realizuje jeho hru Liga proti nevěře v obsazení Valerie Zawadská, Uršula Kluková, Ota Jirák. Potvrzuje se proroctví Podskalského, který mu říkal, že hra i po letech může mít úspěch. Měla 200 repríz, což byl na tu dobu slušný úspěch.

Ze své televizní bilance snad stojí za zmínku průběh 80 let minulého století kdy točil zábavné pořady s režiséry Jaromírem Vaštou, Zdenkem Podskalským, Václavem Hudečkem, Ivo Ponrtem Paukertem, Alexejem Noskem, Jitkou Němcovou atd. Byli to různé pořady: Bakaláři, hrané písničky s Ivanem Mládkem, ukázky ze zmiňovaných her F. R. Čecha v pořadech Šípa a Uhlíře - Šaráda, Revue za korunu atd. Původně na tyto tv pořady nebylo záměrem zde vzpomínat ale vzhledem k tomu že i dnes je česká televize opakuje proč ne?

Co se filmové tvorby týče natočil dosud filmy tři s režisérem V. Olmerem, film se Zdenkem Troškou Kaméňák III a velice úspěšnou pohádku Nejkrásnější hádanka opět Z. Troška. Zde má role starého loupežníka. Paradoxem je že první role v divadle byl mladý loupežník