zavřít
Upravit životopis

Životopis

Michal Štípa je český tanečník, první sólista baletu Národního divadla v Praze.

Matka poslala Michala Štípu do baletní školy v šesti letech. Od roku 1990 do roku 1998 studoval Taneční konzervatoř v Brně. Roku 1998 nastoupil do Národního divadla v Brně, kde byl v roce 2000 jmenován sólistou. Vystupoval hlavně v klasickém repertoáru: Princ (Labutí jezero), Colas (Marná opatrnost), Romeo (Romeo a Julie), Princ (Louskáček).

Ušlechtilý zjev, ideální linie, graciézní port de bras řadí Štípu do kategorie "danseur noble". Tyto fyzické předpoklady společně se spolehlivou technikou a přirozeným hereckým projevem dominují jeho Solorovi v baletu Bajadéra.

V letech 2001-2003 hostoval ve Slovenském národním divadle v Bratislavě (Louskáček, Notre-Dame de Paris) a v sezoně 2003-2004začal hostovat v baletu Národního divadla v Praze, kde se představil v rolích Prince (Labutí jezero), Jeana de Brienne (Raymonda), Princ (Louskáček), Albert (Giselle). Od sezony 2004-2005 byl jmenován sólistou baletu Národního Divala v Praze a střídavě hostuje v libereckém divadle F. X. Šaldy a v Janáčkově divadle v Brně, také ve Slovenském národním divadle v Bratislavě a ve Státní Opeře v Praze.

Za sezonu 1998-1999 obdržel Cenu Philip Morris Flower Award za největší talent roku v oboru klasický tanec a o tři roky později získal hlavní Cenu Philip Morris Flower Award. V roce 2000 se zúčastnil Soutěžní přehlídky tanečních umělců ČR a SR v Brně, kde získal II. cenu. V roce 2004 byl nominován na Cenu Thálie za roli Solora v baletu Bajadéra a v témže roce dostal i Cenu diváka. V březnu 2005 konečně Cenu Thálie získal za roli Alberta v baletu Giselle.

Ve státní opeře tančí Prince v Labutím jezeře a v Prokofjevově Popelce. V roce 2008 mu byla udělena cena Thálie 2007 za představení Solo pro tři.