zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jeden z nejzajímavějších a nejslibnějších filmařů současnosti se narodil v roce 1963 ve francouzských Versailles. Na svém kontě má tři celovečerní hrané filmy a řadu reklamních spotů a hudebních klipů.

Michel Gondry v dětství toužil po malířské kariéře a svébytný vizuální styl dodnes spojuje všechny jeho režijní počiny. Během studií na umělecké škole v Paříži však s partou přátel založil poprockovou kapelu Oui Oui, která vydala řadu singlů a dvě alba a kde působil jako bubeník. Do jejího rozpadu v roce 1992 s ní natočil několik klipů, které si získaly značnou pozornost a zajistily mu další nabídky, především od Björk (např. Human Behavior, Joga, Bachelorette) a Massive Attack, ale i od Rolling Stones, White Stripes, Chemical Brothers, Sheryl Crow, Lennyho Kravitze, Kylie Minogue nebo Radiohead.

Zároveň se prosadil jako autor reklam (Polaroid, Smirnoff, Coca-Cola, Levi’s, Air France), které získaly řadu ocenění a dnes představují ve svém žánru vysoce ceněnou klasiku, jež vyšla na DVD a bývá součástí prestižních přehlídek. Spot pro firmu Levi’s nazvaný Drugstore (1994) mu vynesl mj. ocenění Lion d’Or v Cannes a v Guinnessově knize rekordů figuruje jako nejoceňovanější reklama všech dob. Jiná reklama pro Levi’s, Mermaids, získala Gondrymu stříbrnou medaili Clio Awards a bronzovou medaili v Cannes; reklama pro Smirnoff, Smarienburg, mu vynesla zlatou medaili Clio Awards a stejné nejvyšší ocenění v Cannes.

Mezi jeho nejpopulárnější reklamní spoty patří i Bounce pro Diet Coke s Adrienem Brodym.

V roce 2001 Michel Gondry jako režisér debutoval komedií Slez ze stromu (Human Nature) podle scénáře Charlieho Kaufmana, s Timem Robbinsem a Patricií Arquette v hlavních rolích. Následoval vysoce ceněný Věčný svit neposkvrněné mysli (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004), za nějž získal scenáristický tým s Kaufmanem v čele Oscara (Gondry se spolu s Kaufmanem a Pierrem Bismuthem podílel na námětu). Za fantaskní komedii o manipulaci s lidskou pamětí, v níž hlavní role ztvárnili Jim Carrey a Kate Winslet (jež získala za svůj výkon nominaci na Oscara) obdržel Gondry např. ocenění za nejlepší režii od Společnosti washingtonských filmových kritiků.

Gondryho nejnovějším projektem jako scenáristy i režiséra je hraný snímek The Science of Sleep, v němž si zahráli Gael García Bernal a Charlotte Gainsbourg a který měl premiéru na letošním Sundance Film Festival.

Michel Gondry

57 let, scénárista, režisér, producent

Mohli by vás také zajímat…