zavřít
Upravit životopis

Životopis

Než se rozhodl vydat na hereckou dráhu, byl téměř pofesionálním boxerem a hráčem baseballu. Herectví studoval v New Yorském Actors Studiu u Sandry Seacatové, která ho také obsadila do role Eddieho ve své inscenaci divadelní hry Arthura Millera "Pohled z mostu“. V roce 1978 se Rourke přestěhoval do Los Angeles, kde získal menší role ve snímcích "1941" Stevena Spielberga a Nebeská brána "Heaven's Gate" (1980) Michaela Cimina. Prosadil se výraznou rolí v thrilleru Žár těla "Body Heat" (1981) Lawrence Kasdana a komedii Bistro "Diner“. Což mu pomohlo získávat další role jako byla v akčním filmu Dravé ryby "Rumble Fish“ (1983).

Své dobré výkony potvrdil hlavní rolí v thrilleru Rok draka “Year of the Dragon“ (1985) v roli zarputilého policisty kapitána Stanleyho Whita. Mezinárodní popularitu si získal díky výkonův v divácky kladně přijatých filmech 9 1/2 týdne "Nine 1/2 Weeks" (1986) s Kim Basinger, v thrilleru Angel Heart (1987) s Robertem De Niro a v roli podivínského milionáře Jamese Whaleeryho v drama Smyslná orchidej “Wild Orchid“ (1990). Svou slávu si získal především velmi dobře ztvárněnými negativními rolemi, jeho předchozí praxe boxera mu v tom velmi pomohla. Nejvíce zapůsobil ve Francii, kde si je oproti Americe velmi oblíbili.

Mickey se mimo hraní pustil do scénáře v drama "Homeboy“ (1988), kde si zahrál boxera Johnnyho Walkera. Znovu si zahrál ve volném pokračování thrilleru 9 1/2 týdne 2 "Love in Paris“ (1997) v roli Johna, který přijíždí do Paříže, aby tu pátral po své lásce. Nalezne však pouze její přítelkyni, módní návrhářku Leu, s níž ovšem naváže obdobný vztah, plný vášně a posedlosti.

Z dalších Rourkeových filmů připomeňme tituly Vyvolávač deště “The Rainmaker“ (1997) s Mattem Damonem, akční film Jeana-Claude Van Damma "Double Team“, Osudová sázka "Buffalo '66“ (1998) s Christinou Ricciovou", Sejměte cartera "Get Carter“ se Sylvesterem Stallonem v hlavní roli a drama Přísaha s Jackem Nicholsonem.

V roce 2005 si zahrál ve filmu režiséra Roberta Rodrigueze, Sin city - město hříchu. Objevil se zde jako Marv v povídce Drsný sbohem. Mickey Rourke již dříve spolupracoval s Rodriguezem na filmu Kdysi dávno v Mexiku. Podle autora Sin City, Franka Millera byl Mickey od prvního setkání jasným Marvem. Rourke se do města Sin City doslova zamiloval a příběh Marva ho opravdu oslovil. Při natáčení se tedy snažil maximálně splynout s Millerovou postavou a udržet tak celistvost tohoto díla.

Autor: Kamil Koupý

Mohli by vás také zajímat…