zavřít
Upravit životopis

Životopis

Už během středoškolských studií se objevil jako host v TV seriálech King of Kensington (Král Kensingtonu) a The Littlest Hobo (Nejmenší tulák). Po maturitě se stal členem torontského divadelního souboru Second City, proslulého především úspěšnými komediálními improvizacemi.

Tady si ho všiml producent Lorne Michaels a angažoval ho do oblíbeného TV pořadu Saturday Night Live, v němž pravidelně účinkoval pět sezon (1989-94) a proslavil se zejm. jako autor improvizované kabelové televize Wayne Campbell (později zdařile přenesený do filmu) a TV moderátorka Linda Richmanová (jejíž charakterizaci založil na postavě vlastní tchyně).

Nečekaně velký komerční ohlas zaznamenaly oba filmy o trampotách Wayneho Campbella a jeho stydlivého kolegy Gartha Algara (Wayneův svět a Wayneův svět 2), v nichž byly poměrně zdařile spojeny původní TV výstupy a gagy jakžtakž uceleným příběhem. Po úspěchu obou bláznivých hudebních komedií se na několik let stáhl do ústraní, hluboce zasažený smrtí otce.

K film. práci se vrátil trojrolí tajného agenta z 60. let Austina Powerse, jeho věčného nepřítele doktora Evila a nechutně odporného Tlustého Parchanta ve dvou divácky vděčně přijatých komediích Špionátor a Austin Powers: Špión, který mne vojel (obě r. M. J. Roach), jež ho zařadily mezi nejpopulárnější hollywoodské komediální hvězdy. Od 1993 je jeho manželkou herečka Robin Ruzanová.

Mike Myers

57 let, herec, scénárista, producent, komik

Mohli by vás také zajímat…