Michael Rosenberg

zpěvák, hudebník, hudební­ skladatel

Narození:
17. května 1984
Věk:
39 let
Upravit profil
Zpěvák, textař a hudebník Michael David Rosenberg se narodil 17. května 1984 v anglickém Brightonu. Ve světě je známý spíše pod pseudonymem Passenger. Zatímco jeho matka Barbara Jean Bruce je angličankou, otec Gerard Rosenberg pochází z...

Životopis

Zpěvák, textař a hudebník Michael David Rosenberg se narodil 17. května 1984 v anglickém Brightonu. Ve světě je známý spíše pod pseudonymem Passenger. Zatímco jeho matka Barbara Jean Bruce je angličankou, otec Gerard Rosenberg pochází z amerického New Jersey. Hře na kytaru se učil již v útlém věku a asi od svých čtrnácti let začal s vlastní tvorbou.

Kytara a vše kolem hudby mu tou dobou bralo veškerý volný čas a on tak pomalu začal toužit po hudební kariéře. Kvůli hudbě asi v sedmnácti letech odešel ze školy, z čehož rodiče nebyli zrovna nadšeni a obávali se o jeho budoucnost. Když však viděli, s jakým zapálením zpívá, hraje na kytaru, skládá a především kolik času tráví pouličním vystupováním, obavy je přešly. Samozřejmě si musel nějak vydělávat na živobytí a tak vyzkoušel různá, nepříliš perspektivní zaměstnání. Asi ve 22 letech se mu podařilo dělat na plný úvazek to co nejvíce miloval - hudbu.

Začátky s hudební skupinou /Passenger.
Rosenberg se seznámil s Andrew Phillipsem, se kterým v roce 2003 založil folk-rockovou hudební skupinu “/Passenger.” (Název skupiny opravdu začíná lomítkem a končí tečkou). /Passenger. vydali své 11ti songové debutové album Wicked Man's Rest v roce 2007. Singl "Walk You Home" se dostal do britského žebříčku UK Singles Chart, kde mu patřilo nejvýše 134 místo. Phillips krátce po vydání alba skupinu opustil a ta se definitivně rozpadla v roce 2009. Michael Rosenberg si pak pseudonym Passenger zvolil pro svou sólovou kariéru.

Michael na sólové dráze
Ještě týž rok přišel se sólovým debutem, albem Wide Eyes Blind Love. To mu produkoval a vokálně se na něm podílel Andrew Phillips, což znamená, že za rozpadem skupiny /Passenger. určitě nestála žádná nevraživost a vzájemná spolupráce tak mohla pokračovat. Passenger tou dobou koncertoval v Austrálii a po vydání alba stihl i nějaká vystoupení ve Velké Británii. Hned v následujícím roce vyšlo jeho album Flight of the Crow, na kterém se mimo jiné podíleli australští umělci jako Elana Stone, Josh Pyke či Katie Noonan, Lior či hudební skupina Boy & Bear.

Passenger neusíná na vavřínech a chrlí jedno album za druhým. Po Flight of the Crow přichází s deskou All The Little Lights. V létě a na podzim roku 2012 koncertoval na území Velké Británie. Navíc vystupoval nejen jako předskokan anglického pianisty a zpěváka Joolse Hollanda, ale i svého kamaráda a v dnešní době významného hudebníka Eda Sheerana. S tím se zná asi od svých patnácti let, kdy žil v Cambridge. Se Sheeranem vyrazili na jeho severo-americké turné a následně pak do Irska, Austrálie a na Nový Zéland. Passenger a Sheeran byli tou dobou parťáky “na život a na smrt”.

“Let Her Go”, megahit jenž představil Passengera celému světu
Passengerovo album All the Little Lights bylo tím, co jej katapultovalo na výsluní. Nečekaného úspěchu totiž dosáhl se singlem "Let Her Go". Šlo o druhý singl z alba vydaný v červneci 2012. "Let Her Go" ovládlo přední příčky hitparád v mnoha zemích, včetně České republiky. Mimo evropské země bodoval i v Austrálii, na Novém Zélandu a úctihodně si vedl i v USA. Píseň se dočkala i videoklipu, jenž se těší velké oblibě. Na videoserveru Youtube se drží mezi nejúspěšnějšími klipy všech dob - počet zhlédnutí se v roce 2021 přehoupl přes tři miliardy.

O tom, jak je "Let Her Go" oblíbené svědčí i ohromné množství cover verzí a remixů, které byly od jeho vydání vyprodukovány. Za všechny jmenujme cover s názvem "Let Him Go" anglické zpěvačky Birdy nebo verzi italského pianisty Costantina Carrara, vydanou v prosinci 2013. Ta se stala nejoblíbenějším piano coverem tohoto songu vůbec.

Song byl použit v reklamě na americkou pivní značku Budweiser. Ta byla vysílána během 48. ročníku Super Bowlu. Slyšet jsme jej mohli mimo jiné i v jedné z epizod Upířích deníků (The Vampire Diaries) a jednu z cover verzí v seriálu Zákon a pořádek: Útvar pro zvláštní oběti (Law & Order: Special Victims Unit). Passenger, nebo spíše song "Let Her Go" byl nominován na Brit Award v kategorii Britský singl roku (British Single of the Year) a na předávání Ivor Novello Awards získal ocenění Most Performed Work.

Album Whispers II podporující dětský fond UNICEF
Dost už bylo "Let Her Go", posuneme se v Passengerově kariéře o kousek dále. I když pravdou zůstává, že úspěchu, který s písní zaznamenal už znovu nedosáhl. Koncem roku 2013 začal makat na přípravách alba Whispers. To spatřilo světlo světa v červnu 2014 a v prestižním žebříčku Billboard 200, měřící prodejnost alb a EP na území USA, debutovalo na dvanácté příčce.

Whispers získalo i jednu nominaci na Grammy. Nejednalo se však o ocenění hudebního výkonu, nýbrž Nejlepší vizuální návrh obalu (Best Recording Package). Během nahrávání Whispers rovnou pracoval i na jeho pokračování s názvem Whispers II. Všechny výdělky z alba šly na konto britského dětského fondu UNICEF, konkrétně na pomoc dětem v Libérii.

Poprvé na špici britského žebříčku UK Albums Chart
Rosenberg je jedním z těch interpretů, co produkuje jedno album za druhým. To sedmé s názvem "Young as the Morning, Old as the Sea" se na prodejní pulty dostalo 23. září 2016. Obsadilo přední příčky prodejních hitparád v několika zemích a stalo se prvním albem, se kterým ovládl i britský žebříček UK Albums Chart. Deseti-songová deska se dočkala i speciální edice obsahující dalších šest akustických písní.

Rok 2017 přinesl nepříliš výrazné album The Boy Who Cried Wolf a rok 2018 pak Runaway. Společně se Stu Larsenem, Jarradem Sengem a Chrisem Vallejem se vydali na tří-týdenní cestu po USA, během které nahrávali různá videa pro každý song z Runaway. Na různých amerických místech nakonec ještě pro každou z písní nahráli akustickou verzi.

Nejen děti, ale i bezdomovci se dočkali Passengerovy podpory
Stejně jako v případě alba Whispers II, i nové album z roku 2019, Sometimes It's Something, Sometimes It's Nothing at All bylo určeno pro charitu. V tomto případě byl veškerý výtěžek darován charitativní organizaci Shelter starající se o lidi bez domova na území Anglie a Skotska. K tomuto druhu pomoci se rozhodl poté, co sám navštívil organizaci Shelter a dozvěděl se o tisícovkách rodin bez domova. Předtím se s bezdomovci setkával v době, kdy vystupoval jako pouliční hudebník. Tou dobou si ale neuvědomoval, jak rozsáhlý je toto problém.

Na charitu věnoval i vše, co vydělal na albu Patchwork z poloviny roku 2020. Organizace The Trussell Trust, jenž z alba profitovala je potravinovou bankou pro potřebné. Album bylo nahrané během koronavirové krize. Obsahuje 8 písní včetně cover verze písně "Someone You Loved" skotského zpěváka Lewise Capaldiho. Je nutné podotknout, že vyšlo pouze v digitální podobě a Passenger jej věnoval jeho novorozené neteři Skye.

Zpěvákovo další album, Songs for the Drunk and Broken Hearted, vyšlo 8. ledna 2021. Původně bylo plánováno už na začátek roku 2020, ale kvůli koronaviru byly jak přípravy tak samotné vydání odloženy. Rosenberg většinu songů složil krátce po rozchodu, texty se tak točí kolem rozpadajících se vztahů, alkoholu a životu obecně.