zavřít
Upravit životopis

Životopis

Michael Gerard Tyson je bývalý americký boxer, šampion těžké váhy, bývalý profesionál. Jako nejmladší boxer získal tituly těžké váhy organizací WBA, WBC a IBF najednou. WBC titul vyhrál když mu bylo 20 let, 4 měsíce a 22 dní, po Technickém KO Trevora Berbicka ve druhém kole. Jako jediný bojovník těžké váhy držel tituly těchto tří organizací současně, nikomu jinému se to zatím nepovedlo.

Ze zápasů
Svých prvních 19 zápasů vyhrál KO, dvanáct z nich v prvním kole. V roce 1987 vyhrál tituly těžké váhy (WBA, WBC a IBF) a byl neporazitelný šampion. V roce 1990 s Jamesem Douglasem byl "Iron Mike" v 10. kole překvapivě knokautován a prohrál všechny tituly. Jeho skóre bylo 37 výher a 1 prohra.

Život
Narodil se v Brooklynu. Má bratra Rodneyho, který je o 5 let starší. Jeho sestra Denisa umřela na infarkt, když jí bylo 25 let v roce 1991. Jeho otec Jimmy Kirkpatrick opustil jeho rodinu v roce 1968, žil se svou matkou Lornou Smith Tysonovou, která byla alkoholička. Žili v Bedford-Stuyvesant, ale kvůli nedostatku peněz se v jeho 10 letech odstěhovali do Brownsville v Brooklynu. O 6 let později, tudíž v jeho 16 letech, matka zemřela a do péče si ho vzal boxerský manažer a trenér Cus D'Amato, který ho trénoval už od 10 let. Říkal: "Nikdy jsem neviděl, že by se mnou byla matka šťastná nebo na mě pyšná. Znala mě jen jako divokého kluka, o kterém věděla, že nezaplatil za nové šaty, které si vzal domu. Na můj profesionální život to nemá vliv, ale emocionálně to je zdrcující."

V jeho dětství byl všude kolem něj jen zločin. Pral se už jako malý, v jeho 13 letech měl na kontě 38 zatčení, byl dopaden při drobných krádežích, nebo při šarvátce s dětmi, co se mu posmívaly za jeho šišlání a pronikavý hlas.

Jeho bratr je psycholog v Jižní Kalifornii v zdravotním centru. Velmi podporoval jeho kariéru a často chodil na jeho zápasy. Říká toto "S bráchou se vidíme příležitostně, ale milujeme se" a taky "můj bratr byl vždy něco, a já nebyl nikdy nic."

Když se vrátil, měl se utkat o titul s Evanderem Holyfieldem. V roce 1996 nepřipravený a už v mnohem jiný byl knockautován v desátém kole. V roce 1997 následovala odveta. Zápas se stal fiaskem, neboť v průběhu zápasu Holyfieldovi ukousl kus ucha a byl diskvalifikován. Po mnoha neúspěšných zápasech (např. s Lennoxem Lewisem) a několika pokusech o comeback, z kterých byl úspěšný pouze jeden v roce 2002. V roce 2004 ukončil svoji kariéru. Konvertoval k islámu. 2. července 2010 navštívil Meccu a vykonal Umrah.

Mohli by vás také zajímat…