zavřít
Upravit životopis

Životopis

Studoval balet ve Vachtangovově učilišti v Leningradě a od roku 1969 do roku 1974 byl členem leningradského Kirovova baletu.

V roce 1974 emigroval do Kanady a později se usadil v USA, kde pokračoval ve své baletní kariéře. V letech 1974-78 působil v souboru American Ballet Theatre a v letech 1978-79 vystupoval s New York City Ballet Company.

Od roku 1982 byl řadu let také uměleckým ředitelem American Ballet Theatre. Objevil se v řadě specializovaných TV pořadů, např. Baryshnikov at the White House (1979, Baryšnikov v Bílém domě), Baryshnikov on Broadway (1980, Baryšnikov na Broadwayi - ČTV) a Dance in America: Baryshnikov Dances Balanchine (1989); všechny mu vynesly cenu Emmy.

Ve filmu se uplatňuje zřídka, nejlépe v rolích kombinujících dramatické nároky s tanečním uměním. Zaujal hned svou první filmovou rolí ruského baletního tanečníka Jurije Kopejkina, za jejíž ztvárnění v psychologickém melodramatu z baletního zákulisí Nový začátek (r. H. Ross) byl nominován na Oscara v roce 1977.

Největší popularitu mu vynesla úloha ruského tanečníka Kolji, o jehož přátelství s černošským stepařem (Gregory Hines), emigrovavším z USA do SSSR, pojednává politický thriller Bílé noci (r. T. Hackford).

V říjnu 1996 hostoval ve dvou sólových představeních v pražském Národním divadle a z jeho návštěvy byl pořízen krátký TV dokument Vášně a Baryšnikov (r. Ivan Pokorný). Ze zákulisí jeho druhého pražského představení v prosinci 1999 (Státní opera Praha) vznikl půlhodinový TV dokument Legenda o Mischovi (r. Pavla Slancová, Petr Jančárek).

Jeho životní partnerkou byla nějaký čas herečka Jessica Langeová, s níž má dceru Šuru.

Mohli by vás také zajímat…