zavřít
Upravit životopis

Životopis

Milan Hlavsa byl český hudebník - baskytarista a zpěvák, spoluzakladatel legendární skupiny The Plastic People of the Universe. Hrál i s dalšími skupinami, např. Dg 307, Půlnoc, Garáž, Fiction.

Milan Hlavsa vyrůstal na pražském Břevnově. V mládí byl ovlivněn psychedelickým rockem, a to hlavně kapelou Velvet Underground. Na baskytaru začal hrát při založení své první kapely a to proto, že na něj zbyla. Po několika nevýznamných kapelách, založil v roce 1968 legendární kapelu The Plastic People of the Universe, kde působil jako skladatel, zpěvák a basista. Kapela hrála ze začátku písně Velvetů, později začali hrát i vlastní tvorbu. Později psal kapele texty básník a filozof Egon Bondy, který pocházel z beatnické generace a je jedním z nejznámějších československých tvůrců tohoto hnutí. Později se jako textaři prosadili také Vratislav Brabenec a Ivan Martin Jirous.

V roce 1973 založil spolu s básníkem a prozaikem Pavlem Zajíčkem experimentální skupinu Dg 307. V sedmdesátých letech byl celý undergroundový svět tehdejším režimem perzekuován, což vyvrcholilo v roce 1976 tzv. Procesem s českým undergroundem. Ani Milan Hlavsa se nevyhnul soudnímu popotahování a následného uvěznění.

Od osmdesátých až do přelomu devadesátých let se téměř nevěnoval svým původním kapelám Dg 307 a PPU. V tomto čase prošel kapelami Garáž, Fiction a Půlnoc. Po listopadu 1989, kdy se z exilu vrátil Pavel Zajíček, se vrátil k Dg 307 a poté i k PPU. Při příležitosti setkání dvou prezidentů v americkém Bílém domě - Václava Havla a Billa Clintona - si zahrál společně s Lou Reedem. S Janem Vozárym se věnoval i úpravám klasických hitů PPU (1997, Magická noc). V roce 1999 vydal své sólové album Šílenství.

Věnoval se i filmové tvorbě, zahrál si ve filmu Kanárek (1997), ke kterému prakticky složil a nahrál hudbu. Na začátku roku 2000 se pustil spolu s PPU do přípravy nového alba. V dubnu mu však lékaři našli zhoubný nádor na plicích. Činnost kapely byla tedy přerušena a Milan podstoupil operaci. Na podzim se však jeho stav zhoršil, lékaři objevili zhoubný nádor na mozku a 5. ledna 2001 Milan Mejla Hlavsa zemřel.

Poslední rozloučení měl 11. ledna v kostele Svatého Jakuba staršího na Zbraslavi a zúčastnili se ho stovky lidí z řad široké veřejnosti, uměleckého i politického světa. Na pohřbu promluvil Ivan Martin Jirous. 28. února měl v Divadle Archa premiéru film The Plastic People Of The Universe.

6. a 7. března zahráli Plastic People poprvé bez Hlavsy – na koncertu Když je dnes člověku 50, uspořádaném k uctění Hlavsovi památky u příležitosti Hlavsových narozenin. Poté bylo vydáno 2CD Milan Hlavsa – Než je dnes člověku 50 – Poslední dekáda, obsahující z poloviny výběr Hlavsových nahrávek z let 1988-1998; druhý disk je záznamem koncertu z 6. března (kromě PPU ještě Garage, Velvet Revival, Dg 307).