zavřít
upravit profil

redaktor

narozen: 14. 12. 1933 Praha, Československo  † 22. 9. 2007 Praha, Česká republika

Upravit životopis

Životopis

Redaktor Milan Lukeš, který se do dějin česko-slovenské kultury zapsal také jako divadelní kritik, historik a překladatel, byl činný jak ve veřejné, tak politické sféře. Bez mála čtyři desítky let byl Lukeš profesorem Filosofické fakulty pražské Univerzity Karlovy, v letech 1985-9 vedl činohru Národního divadla Praha a po listopadu r. 1989 byl nejprve členem české vlády, později mimo jiné předsedou Rady Národního divadla a Rady Mezinárodního divadelního festivalu v Plzni. Kromě toho byl Lukeš od června 199o do července 1992 místopředsedou vlády České republiky a na sedm měsíců se stal také ministrem kultury České republiky. Po svém odchodu z politiky se M. Lukeš věnoval převážně pedagogické a vědecké činnosti a byl mimo jiné jmenován předsedou českého střediska Mezinárodní asociace divadelních kritiků. Milan Lukeš zemřel jako klíčová osobnost české teatrologie po těžké nemoci ve věku 73 let.

Tisk:
Milan Lukeš maturoval na anglickém gymnasiu, poté studoval divadelní vědu na pražské DAMU a po jejím ukončení nastoupil na post redaktora nakladatelství Orbis. V 6o. letech se stal šéfredaktorem časopisu Divadlo. Posledních 11 let pracoval Milan Lukeš jako redaktor časopisu Svět a divadlo. S články Milana Lukeše se však mohli čtenáři seznámit i v dalších převážně odborných periodických tiskovinách. Lukeš přispíval do Divadelních novin, do Tvorby, Scény či Literárních novin. Lukešova jazyková vybroušenost a schopnost poutavě vyprávět udržovala čtenáře v napětí, protože měl dar inscenaci popsat a rozebrat tak, že ji čtenář dostal v nových a nečekaných souvislostech.
Tituly a ocenění: Milan Lukeš získal za své literární počiny několik cen.

Spisovatelská činnost:
Milan Lukeš se jako překladatel věnoval zejména starému a modernímu anglickému a americkému dramatu, o čemž napsal několik esejí a knih. Literární doménou Milana Lukeše byl William Shakespeare a alžbětinské divadlo nebo Eugen O'Neill, Georg Bernard Shaw a teorie dramatu. Z mnoha Lukešových literárních děl stojí za připomenutí alespoň Umění dramatu nebo Základy shakespearovské dramaturgie. Mezi odborníky velmi ceněné Lukešovy knihy patří také shakespearovská studie Mezi karnevalem a snem, která vyšla tři roky před Lukešovým úmrtím.

Milan Lukeš

73 let, redaktor