zavřít
Upravit životopis

Životopis

Miloš Nesvadba je český herec, spisovatel, ilustrátor, výtvarník, dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze známý svými kresbičkami a malůvkami pro děti, působí také jako komiksový kreslíř a karikaturista. Jeho syn Michal Nesvadba je známý herec, bavič a mim.

Vyrůstal se starším bratrem Jiřím, který se stal scénografem a divadelním režisérem. Odmaturoval na reálném gymnáziu a přihlásil se na Státní konzervatoř v Praze. Jeho studia však přerušila druhá světová válka a po válce se na konzervatoř již nevrátil. Hereckou průpravu získal v Souboru mladých Jindřicha Honzla (později Studia Národního divadla). V roce 1948 byl angažován do činohry Národního divadla, kde ztvárnil desítky rolí.

Na filmovém platně se objevil ve více než 30 filmech, většinou v drobných rolích. Debutoval v historické komedii Miroslava Cikána Alena v roce 1947. Nejvíce filmových rolí ztvárnil v průběhu 50. let, později se objevoval na filmovém plátně celkem zřídka. Nezapomenutelnou roli prince ze Země zacházejícího slunce si zahrál v pohádce Bořivoje Zemana Pyšná princezna (1952). Příležitostně se objevoval i v TV seriálech a TV inscenacích. Velkou oblibu si také získal svými hereckými a kreslířskými výstupy v pořadech pro děti. V roce 1977 podepsal tzv. antichartu a jeho jméno díky podpisu bylo na druhé stránce Rudého práva.

Vedle herectví od mládí projevoval neobyčejné výtvarné nadání, díky kterému se proslavil jako kreslíř karikatur a vtipů, ilustrátor knih, z nichž některé sám napsal. Kreslil do novin a časopisů, jako výtvarník stál i u zrodu časopisu Dikobraz. Svou práci převážně zasvětil dětem a jeho jméno je také úzce spjato s dvěma dětskými časopisy Mateřídouška a Sluníčko, ve kterých hojně publikoval svoje kresby i literární díla.

Osobní život
Se svou ženou, kostýmní výtvarnicí Jaroslavou má dva syny. Prvorozený syn Michal je známý herec a mim, stejně jako jeho otec zasvětil svou práci převážně dětem. Mladší syn Martin je vydavatelem časopisu a provozuje malou cestovní kancelář. Miloš Nesvadba je i dědečkem, má celkem čtyři vnoučata.

Stále udivuje svou mimořádnou vitalitou, stále hraje v Národním divadle a jezdí i na zájezdy za dětmi. Věnuje se také ilustrátorské činnosti zejména v knížkách pro děti.

Knihy pro děti s ilustracemi Miloše Nesvadby z poslední let:
- Michal maluje s tátou – září 2007
- Michal doma s mámou – září 2008
- Krok za krokem celým rokem – září 2008
- Knížka pro malé čarodějky – září 2008

Mohli by vás také zajímat…