zavřít
Upravit životopis

Životopis

Miloslav Mejzlík se narodil 7. července 1951 v Třebíči.

Vojnu strávil v Armádním Uměleckém souboru. Po absolvování brněnské JAMU získal šanci se uplatnit v Divadle Jiřího Wolkera, které se nacházelo v té samé budově, ve které je nyní divadlo Komedie v Praze . Zde se setkal s později velmi významnou osobností české divadelní tvorby Janou Janěkovou st. která zde v té době byla na hostování coby studentka. Dále spolupracoval s Divadlem pracujících ve Zlíně, dřívějším Gottwaldově, odkud se pozvolna jeho profesní cesta ubírala ve znaku "Návratných kruhů".

Opustil scénu divadla Jiřího Wolkera, aby se sem po letech zase vrátil, o něco zkušenější a po změně režimu i jména divadla. Jeho cesta vedla nepřímo, přes divadlo S.K Neumanna, kde působil v letech 1988-90, a kde se sešel s významným divadelním režisérem panem Janem Nebeským, který jej obsadil do role Fernanda v Goethově Stelle. Zde se začal setkávat a pracovat s takovými osobnostmi , jako byla paní Zdena Hadrbolcová, David Prachař, Marie Málková apod. Jeho cesta se ubírala i kolem Činoherního klubu,kde působilo mnoho z již zde zmíněných osobností a vedla až ke spolupráci s divadlem Na Zábradlí, které mu poskytlo zázemí své scény v letech 1991 až 1993. I tuto scénu opustil na několik let, aby se k ní pak později opět vrátil.

V roce 1994 se stal hereckou jistotou souboru divadla Komedie v Praze, kde spolupracoval s řadou významných osobností, a kde se opět s režisérem panem Janem Nebeským potkal .Hereckými kolegy se mu zde stali pan David Prachař, Saša Rašilov, Linda Rybová, Vanda Hybnerová, Jiří Klemm, Emma Černá, Lucie Trmíková a mnoho dalších .V těchto letech bylo možné jej vidět například v Becketově Konci hry jako Hamma, v Tobiášově přepisu Ajarovy Krajty s názvem : Je na čase, aby se to změnilo, jako slepého Komisaře, v Martě Mal d´Or , jako starého komisaře Lapentiho.

V letech 2001-2002 byl hercem na volné noze, během tohoto období hostoval v Národním divadle v Praze kde jste jej mohli vidět ve Vančurově Markétě Lazarové v roli Kozlíka, v Aischylově Oresteie, jako Aganemnona či ve Fantomu opery. Dále hostoval také v Divadle Na Zábradlí (v inscenaci JE SUiS , opět pana režiséra J. Nebeského). Z projektů, kterých se Miloslav Mejzlík účastnil je zřejmé, že opravdu bojuje o své místo na výsluní herecké slávy a nebojí se jít ani do projektů, které jsou velice náročné, neobvyklé a velmi těžce zvladatelné. Zářným příkladem byl projekt Porta Apostolorum režiséra Bambuška hraný v prostorách bývalé Pražské slévárny a opery uváděné v divadle Archa - V kárném táboře.

Od ledna 2003 působil v činohře Národního divadla v Brně. 1.8 2003 byl uveden do funkce šéfa činohry Národního divadla v Brně, kde působil do roku 2005 také jako umělecký šéf. 28. února opustil na vlastní žádost tuto funkci a navrátil se zpět na svou , již tak známou scénu Divadla Na Zábradlí, kde je od ledna 2006 ve stálém angažmá. Zde jej můžete, nebo jste mohli vidět v současné době v Čechovově prvotině : Platonov je darebák, v roli Porfirije Semjonoviče Glagoljeva, dále ve hře Lenky Langronové - Etty Hillesum, která má 14.11.2006 derniéru, v Blandově frašce politické - Nám můžete věřit, která už má derniéru za sebou.V létě 2006 v rámci programu Léto hereckých osobností, vystoupil jako hlavní postava v Quilterově hře - End of the rainbow - Na konci duhy , spolu s paní Hanou Maciuchovou. Tato hra je nyní hrána na prknech Švandova divadla na Smíchově . Spolu s herci seriálu Rodinná pouta hostuje na různých divadelních scénách s hrou Postel plná cizinců od Daveho Freemana. Je členem sdružení pro mentálně postižené v Třebíči. Dále byl jmenován presidentem pátého ročníku divadelního festivalu v Luhačovicích. Krom jeho velmi plodné činnosti divadelní nesmíme opomenout ani jeho práci v dabingu a rozhlase. Známe jej z mnoha upoutávek televizních filmů, z mnoha dabingových rolí. Především propůjčil svůj hlas plukovníkovi Jacku O´Neillovi v seriálu Hvězdná brána, dále Velkému knížeti v kreslené pohádce Bambi, Aslanovi v Letopisech Narnie a dalším. Jeho práce v dabingu je velmi obsáhlá.

Jeho filmová a televizní tvorba začala již v 80.letech minulého století filmem Zrelá mladosť, pokračovala dále pokračovala dalšími dnes ne příliš známými filmy, jako jsou Do zubů a do srdíčka, a Blánzni a děvčátka, více se začal vstupovat v povědomí televizních diváků spíše v letech devadesátých , kdy se objevil ve slavné Troškově pohádce Princezna ze mlejna, kde si zahrál pantátu Vojty, též na první pohled málo významná epizodní role v jednom s dílů velmi oblíbeného a úspěšného sesriálu Četnické humoresky mu dovolila postoupit na svém žebříčku ke slávě zase o několik stupínků výše. Však žádný z uvedených filmů mu nevynesl tolik slávy jako seriál Rodinná pouta, ve kterém hraje jednu z hlavních rolí - Hynka Skálu, díky němuž dnes není diváka, který by neznal jméno Miloslav Mejzlík.

Miloš Mejzlík je svobodný , bezdětný a vegetarián. V létě 2006 se účastnil Happy Festu společnosti Hare Kršna, kde předvedl několik modelů Kršnovských obleků. Jeho velmi úspěšnýmdivadelním počinem je nyní hra Troilus a Kressida Williama Shakespeara uváděná od 27.11.2006 v divadle Na Zábradlí v Praze. V rámci projektu Československé jaro 2007 účinkuje v dalších dvou inscenacích a to Cesta do Bugulmy a také Zázrak v černém domě , od pana Milana Uhdeho.

Mohli by vás také zajímat…