zavřít
Upravit životopis

Životopis

Mira je dcera herce Paula Sorvina, nejvíce známého z filmu “Martin Scorsese's Goodfellas“ (1990). Zpočátku se její otec pokusil směrovat ji a její sourozence mimo hereckou profesi. On byl obzvlášť neoblomný, aby jeho potomci nedělali profesionální herectví během dětství, tak se Mira spokojila s hraním v několika školních inscenacích. Následně absolvovala střední školu a začala studovat východo-asijskou kulturu na Harvardské univerzitě. Jeden rok studia strávila jako výměnný student v Beijingu v Číně, kde se naučila plynule mluvit mandarínskou čínštinou.

Po dokončení studia Mira stále chtěla hrát a přestěhovala se do New Yorku, aby uskutečnila svou hereckou kariéru. Mezi malými hereckými štěky, také pracovala jako asistentka produkce do roku 1992, než ji Weiss zaměstnal jako třetí asistentku režie v nízko rozpočtovém nezávislém filmu “Amongst Friends“. Prokázala, že je obratná v její práci a Weiss ji povýšil na spolu-producentku, také občas dostala hlavní ženskou roli. Zahrála si ve dvou krátkých filmech Susan Seidelmanové “The Dutch“ a v satirickém snímku “The Second Greatest Story Ever Told“ ve kterých si zahrála současnou Pannu Marii.

V roce 1994 ji Whit Stillman nabídnul roli Sandry Goodwin, kde si zahrála po boku Roberta Redforda ve filmu “Quiz Show“. Po získání Oskara za její výkon v “Mighty Aphrodite“, našla v následujících letech stálou práci v Hollywoodu. Po roli anorektické přítelkyně Matta Dillonav “Beautiful Viros“ (1996) a nominaci na cenu Emmy za její televizní výkon ve filmu “Norma Jean a Marilyn“ (1996), si zahrála v jejím prvním velkorozpočtovém filmu vědce, který chce zachránit New York od obřího švába ve filmu “Mimic“. Neoficiálně byl film zavrhnutý kritikou a diváky podobně. Její další větší projekt ve stejný rok, byl v komedii “Romy and Michele's High School Réunion“, určité úrovně uznání získala také díky jejímu soundtracku. Následující rok Mira natočila dva malé, ale neobvyklé celovečerní filmy, nejprve film Paula Austerse “Lulu on the Bridže“ a “Too Tired to Die“. Také si zahrálac ve velkorozpočtovém akčním thrilleru “The Replacement Killers“.

Hrála naproti Hong Kongské akční hvězdě Chow Yun-Fat, Mira byla schopná využít její minulou zkušenost v Číně a její schopnost plynule mluvit mandarínskou čínštinou. V roce 1999 se rozhodla vyzkoušet práci v romantickém dramatu, kde si zahrála po boku Vala Kilmera ve filmu “At First Sight“. Tento dojemný snímek se, ale u publika neujal.

Později ve stejný rok získala více uznání za její roli Dionny ve filmu Spikeho Leese Summer of Sam, příběh točící se kolem dlouhého a horkého léta roku 1977, když New York byl terorizován mnohonásobným vrahem Davidem Berkowitzem.

V roce 2004 se vdala za Christophera Backuse - o čtrnáct let mladšího herce, se kterým má syna Johnnyho.

Hlavní roli získala v roce 2009 ve válečném dramatu Leningrad. Zatím poslední roli získala v 2013 v rodiném filmu Space Warriors od režiséra Seana McNamary.

Autor: Kamil Koupý

Mohli by vás také zajímat…