zavřít
Upravit životopis

Životopis

Miralem Pjanić je bosenský fotbalový záložník a reprezentant, který hraje v italském klubu AS Řím. Má bosenské i lucemburské občanství. Je popisován jako klasický playmaker („špílmachr“) s velkou technickou kvalitou.

Klubová kariéra
Jeho rodina se i s ním odstěhovala kvůli válce v Bosně a Hercegovině z vlasti do Lucemburska, kde Miralem začal s fotbalem. Ve svých 14 letech se stal hráčem francouzského klubu FC Metz (Méty) a rychle postupoval mládežnickými týmy. V 17 letech debutoval v A-mužstvu Mét (v sezóně 2007/08). Po úspěšné sezóně jej v červnu 2008 získal za 7,5 milionu eur (plus bonusy) popřední francouzský klub Olympique Lyon, který s ním podepsal pětiletou smlouvu. S Lyonem si zahrál i Ligu mistrů, v sezóně 2009/10 pomohl klubu k postupu do semifinále, kde Lyon vypadl s německým Bayernem Mnichov.

31. srpna 2011 před koncem letního přestupního období souhlasil s přestupem do italského klubu AS Řím. 18. října 2013 vstřelil dva góly v zápase s SSC Napoli a zařídil tak výhru 2:0. AS Řím tahal šňůru neporazitelnosti od začátku sezóny 2013/14.

Reprezentační kariéra

Lucembursko
Miralem Pjanić byl členem lucemburských mládežnických výběrů, neboť v zemi vyrůstal. Zúčastnil se Mistrovství Evropy hráčů do 17 let 2006, které Lucembursko pořádalo (a mělo tak jistou účast). Zde mladí Lucemburčané skončili bez bodu na posledním čtvrtém místě základní skupiny A se záporným skóre 1:13. Jejich jediný gól vstřelil právě Pjanić v zápase se Španělskem (prohra 1:7). Ve stejném roce vstřelil 4 góly v utkání proti Belgii, které skončilo divokou remízou 5:5.

Bosna a Hercegovina
Ačkoli se jej snažila získat Francie, Pjanić se rozhodl reprezentovat svou rodnou zemi, Bosnu a Hercegovinu. Nejprve působil v bosenském mládežnickém týmu U21 a po zisku občanství se mohl představit i v seniorské reprezentaci této balkánské země.

V bosenském reprezentačním A-mužstvu debutoval na domácím stadionu Bilino Polje v Zenici proti Bulharsku 20. srpna 2008, kde nastoupil v základní sestavě a odehrál celé střetnutí. Bosna a Hercegovina prohrála tento přátelský zápas 1:2.

6. září 2013 nastoupil opět na Bilino Polje v Zenici v kvalifikačním utkání na MS 2014 proti Slovensku, který Bosna prohrála 0:1. Šlo o první porážku bosenského týmu v tomto kvalifikačním cyklu. Nastoupil i v odvetném kvalifikačním zápase 10. září 2013 v Žilině, kde Bosna porazila Slovensko 2:1 a uchovala si naději na první místo v základní skupině G. Celkem Celkem v kvalifikaci na MS 2014 nastřílel 3 góly, čímž přispěl k historicky prvnímu postupu Bosny a Hercegoviny na mundial.

Miralem Pjanić

27 let, fotbalista