zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je dcerou zahradníka z Toulonu, kde absolvovala vedle střední školy ještě divadelní konzervatoř.

V roce 1957 odjela do Paříže a poté, co se několik měsíců živila jako číšnice, prodavačka květin, šatnářka, pečovatelka o děti a psy, se stala díky své štíhlé a vysoké postavě vyhledávanou manekýnkou. Zároveň navštěvovala herecké kurzy Maurice Escanda a byla dokonce přijata do baletní skupiny Ludmily Tcherinové.

Vystřídala různé provinční scény, než se představila na divadle v Paříži, mj. v komedii G. B. Shawa Hrdina a voják. Uplatnila se rovněž v TV a od poč. 60. let také ve filmu, kde se však musela dlouho spokojovat jen s epizodními rolemi.

Přelom v její kariéře znamenala titulní úloha emancipované dívky, která se nehodlá podvolit vůli rodičů ani mužů, v psychologickém kriminálním dramatu Galia (r. G. Lautner).

Jako půvabná kráska s blond vlasy vstoupila během 60. let do diváckého povědomí zejména díky Lautnerovým kriminálním dramatům a komediím, v nichž vytvořila typ moderní mladé ženy, oplývající šarmem, elegancí a smyslem pro humor.

Pozornost zejména bulvárního tisku poutala od roku 1968 svým milostným vztahem k herci Alainu Delonovi, jehož partnerkou nebyla pouze v soukromí, ale také mnohokrát na film. plátně (Jeff, Madly, Obrazotvornost křupanů, Byl jednou jeden policajt, Ledová ňadra, Uspěchaný muž, Smrt darebáka).

Ke zvýšení její popularity přispělo účinkování v bláznivých veselohrách Yvesa Roberta Velký blondýn s černou botou a Návrat velkého blondýna, v nichž ztělesnila agentku tajné služby Christinu, která marně pátrá po tajemství věčně roztržitého houslisty (Pierre Richard), do něhož se navíc zamilovala.

V roce 1988 debutovala jako režisérka film. adaptací románu Katherine Pancolové Barbarka. Poč. 80. let podstoupila náročnou operaci srdce (od dětství trpěla srdeční vadou) a prodělala těžkou autohavárii, z níž se dlouho zotavovala.

Poslední dobou účinkuje více v TV, kde vytváří mj. titulní roli v seriálu Les yeux d'Hélène (1993; Heleniny oči) a Zlomená srdce - ČTV (1992).

Vedle herecké práce se věnuje na profesionální úrovni zpěvu, fotografování a psaní.

Mireille Darc

79 let, herečka, zpěvačka, spisovatelka, fotografka

Mohli by vás také zajímat…