zavřít
Upravit životopis

Životopis

Mirek Hoffmann je na české country scéně nejfundovanější a hlasově nejškolenější zpěvák, jehož jméno se proplétá nejsvětlejší historií české country hudby od samého začátku.

Narodil se v Praze na Malé Straně 28. března 1935. Po ukončení gymnázia chodil na večerní průmyslovou školu. V letech 1945 až 1950 studoval hru na housle u profesora Ondříčka. Dvě sezóny hrál v amatérské dixielandové skupině na Nerudově gymnáziu (1952 - 1953) a pak chodil dva roky na zpěv k profesorce Schwarzové (1961 - 1962). Zároveň se věnoval sportu a jako člen ligového týmu Lokomotiva Praha se stal v roce 1962 mistrem republiky v odbíjené. Ve stejném roce účinkoval v inscenaci Šest žen Jindřicha VIII. v divadle Semafor.

V dubnu 1968 byl jedním z iniciátorů vzniku skupiny White Stars, jejíž sestava se po odchodu Jaroslava Jelena (mandolína) a zpěvačky Jarky Hadrabové ustálila ve složení, v němž kromě Mirka Hoffmanna působil Marko Čermák (pětistrunné bendžo), Pavel Král (kontrabas), Tomáš Linka (foukací harmonika), Ivan Mládek (mandolína) a Václav Limberk (kytara). Společně se Spirituál kvintetem a Greenhorns se Mirek Hoffmann podílel na natočení desky Písně amerického zápaud (1969), kde White Stars hráli a zpívali např. píseň Jessie James, a v roce 1970 s nimi debutoval na samostatném singlu Čekání na vlak/Vůz do Tennesee.

28. března 1970 přešel spolu s Tomášem Linkou do sestavy Greenhorns (skupina White Stars tak ukončila svou činnost) a plných 20 let patřil k pilířům jejich gramofonového i koncertního programu dokonalým provedením písniček Oranžový expres a Žlutá kytka (obě r.1971), Blues hvízdavého vlaku a Divnej smích (obě 1972), Hej Joe (1973), Dívka s vlasem medovým (1976), Dlouhý černý závoj (1984) a dalších.

Na začátku roku 1990 dochází k rozdělení skupiny na Greenhorny a Zelenáče. Do skupiny Zelenáči přechází Mirek Hoffmann spolu s Jardou Hnykem, Pavlem Králem, Františkem Kacafírkem, Zdeňkem Kryštofem a ještě přibírají nové členy Milana Krbce a Jiřího Spurného. (Na přechodné období vystupují pod názvem Noví Zelenáči Mirka Hoffmanna, později Noví Zelenáči, dnes už jen Zelenáči). V této sestavě Mirek Hoffmann nahrává další úspěšné hity, například Sám teď jezdím bílou dálnicí a Oranžovej drak (obě 1992), Starý lásky, Tom Doodly a Kam tě žene proud (všechny 1995) U silnice E55 (1996).

Mirek Hoffmann od začátku pěvecké kariéry zpívá výhradně své vlastní texty a často je i autorem hudební části. Jeho písně zpívají i jiní zpěváci a skupiny, například Věra Martinová, Hana Horecká, Taxmeni, Petra Černocká, Jiří Veisser a další.

Mirek Hoffmann

83 let, zpěvák, skladatel, textař