Miroslav Donutil, jeden z nejlepších a nejrespektovanějších českých herců, se narodil v Třebíči a vyrůstal ve Znojmě, většinu svého dětství ale nakonec prožil v Brně. Původně uvažoval o kariéře novináře a lesního inženýra, nicméně nakonec se v...

Životopis

Miroslav Donutil, jeden z nejlepších a nejrespektovanějších českých herců, se narodil v Třebíči a vyrůstal ve Znojmě, většinu svého dětství ale nakonec prožil v Brně. Původně uvažoval o kariéře novináře a lesního inženýra, nicméně nakonec se v něm zúročily rodinné geny (rodiče nadšeně ochotničili a dědeček patřil k nezapomenutelným vypravěčům s výjimečným smyslem pro humor) a skončil na brněnské JAMU.

Už během studií hostoval na scéně brrněnského divadla Husa na provázku a po absolutoriu (1973) sem také nastoupi do svého prvního angažmá. Vydržel tu plných sedmnáct let a ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí (mj. Nikolu Šuhaje v Baladě pro banditu, Kašpárka v Donu Šajnovi, Richarda III. a další postavy v Shakespearománii, starého Karamazova v Bratrech Karamazových, Ríšu v Pohádce máje), nicméně film a televize jeho talent stále přehlížely. Zazářil sice v titulní roli filmové adaptace Balady pro banditu, nicméně jednalo se o výjimku, v oněch letech dostával spíš menší a epizodní role (např. poněkud zasněný podomek v Postřižinách).

Zásadní zlom v jeho kariéře nastává roku 1990, kdy se stal členem činohry pražského Národního divadla. Prakticky okamžitě se stává jednou z největších hvězd souboru (mj. titulní role ve Strýčku Váňovi, stařeček v Židlích, šašek v Jak se vám líbí, Truffaldino ve Sluhovi dvou pánů, Dogberry v Mnoho povyku pro nic, Tobiáš Říhal ve Večeru Tříkrálovém, Archie Rice v Komikovi, Bušek v Našich furiantech) a televizí i filmem náhle velmi vytěžovaným hercem. Nezapomenutelné jsou jeho herecké kreace v komediích Tankový prapor, Černí baroni, Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Hotýlek v srdci Evropy, Pasti, pasti, pastičky nebo Pelíšky.

Stejně suverénně si ovšem počíná i ve vážných (Pevnost, Lea, Želary) a tragikomicky laděných rolích (Fany, Nuda v Brně). Za svůj výkon ve filmu Pasti, pasti, pastičky získal Českého lva a za roli Miroslava Norbachera ve filmu režiséra Vladimíra Morávka Nuda v Brně (2003) byl nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli.

V roce 2005 si zahrál ve filmu režiséra Filipa Renče, Román pro ženy, kde ztvárnil postavu dobráckého souseda Žemly.

K jeho nejvýraznějším televizním rolí patří především hlavní hrdina seriálu Hotel Herbich (1999), z dalších úspěšných televizních filmů, ve kterých hrál, připomeňme alespoň Kocourkov (1991) Tři Alberti a slečna Matylda (1994), Trampoty pana Humbla (1997), Legenda Emöke (1998), Společnice (2000), Co Hedvika neřekla (2002), I ve smrti sami (2003), Borůvkový vrch (2002), Bankrotáři (2003).

Kromě herectví se Miroslav Donutil věnuje také dabingu.