zavřít
Upravit životopis

Životopis

Mixalis Xatzigiannis se narodil 5.11.1979 v Nikósii. Vystudoval Cyprus Music Academy se zaměřením na klavír, kytaru a teorii. Svou kariéru odstartoval právě na Kypru ve velmi útlém věku. Ihned vydal tři desky, které byly rázem platinové.

V květnu roku 1998 reprezentoval Kypr na Eurovision Song Contest, kde předvedl báječné vystoupení s písní „Genesis,“ kterou sám napsal a složil.

Později v tomtéž roce vydal album „Agigma Psychis“, které bylo ihned platinové. Nejznámější písně alba jsou: „Agigma Psychis“ a „To Soma pou Zitas“.

V březnu roku 2000 vydal své první sólové album s názvem „Paraxeni Giorti“. Na albu pracovali samí známí skladatelé a textaři, takže vyvolalo vlnu úspěchu. Píseň „Mono Sta Oneira“ (Jen ve snech) se držela na vrcholu hitparády Greek radio airplay několik týdnů a další písně z alba – „Paraxeni Giorti“ a „Kai tha Chatho“ dosáhly podobného úspěchu. Toto album se stalo dvojplatinovým a mladý a nadějný Mixalis byl rázem zavalen prací. V létě roku 2000 odstartoval turné po Athénách a sklidil obrovský úspěch.


O rok později vydal CD „Den Echo Chrono“. (Nemám čas) (hudbu si složil sám, slova napsala Mariannina Kriezi.) Hned na to bylo CD platinové a doslova se vyšvihlo na vrchol všech hitparád. Později ještě tentýž rok udělal pár živých koncertů s Haroulou Alexiou. V létě koncertoval v Řecku vůbec poprvé.

Na jaře r. 2002 vzniklo jeho druhé sólové album „Kryfo Fili“ (Tajný polibek), které je triple-platinové. Mixalis složil několik písní, k nimž slova napsali například Eleni Zioga, Eleana Vrachali, Mariannina Kriezi a další. Album obsahuje hity jako „Eisai edo“ (Jsi tady), „To S´Agapo“ (Miluji Tě), „Choris Anapnoi“ (Bez dechu), „I Ekdromi“(Excurze), „Kapnos“ (Kouř) a další.

Toto album, které podtrhlo Mixalisův talent, ho udělalo úspěšným zpěvákem, hudebním skladatelem a beze sporu i slibným umělcem na řecké hudební scéně. V létě roku 2002 objel Řecko ještě jednou s ještě větším úspěchem a v zimě sdílel pódium se skvělou řeckou zpěvačkou Demetrou Galani.

V roce 2003 vydal album „Monos Mou“. Jedna z písní – „An Mou Tilephonouses“ se stala hitem a doslova válcovala všechna řecká rádia. V létě roku 2003 procestoval v rámci koncertní šňůry celé Řecko a vyprodal 63 koncertních vystoupení.

V zimě roku 2004 pokračoval s živými koncerty jak v Athénách tak v Soluni a sklidil velký úspěch. Tři ocenění v Greek music awards dostal v roce 2003 a čtyři o rok později. Pyšnit se může také cenou „Umělec roku 2004“.

V dubnu roku 2004 vydal Mixalis Xatzigiannis jeho třetí, všemi očekávané sólové album „Akatalili Skini“, které je vrcholem jeho kariéry na řecké hudební scéně. 30.dubna roku 2004 Mixalis reprezentoval Kypr na oficiální slavnosti která se konala ve Varšavě, za příležitosti rozšíření EU o 10 nových zemí.

V současné době se Mihalis Xatzigiannis vyšplhal až na samý vrchol řecké popmusic a to velmi úspěšnými alby "Atakallili Skini" a především "Filoi K Exthroi" (2006) - s nejlepší písní "Xeria Psila". V roce 2007 potvrdil svou pozici vydáním singlu "Pio Poly" a také dvěma duety. Ve spolupráci s Reamonem vznikl anglicko-řecký duet "Tonight" (Simera) a také píseň "O Paradeisos", kterou nazpíval se zpěvačkou Despoinou Olympiou.