zavřít
Upravit životopis

Životopis

Moby, vlastním jménem Richard Melville Hall je americký skladatel a zpěvák.

Narodil se 11. září 1965 v New Yorku, kde dodnes žije. Přezdívku Moby mu po narození rodiče dali podle románu Bílá velryba (anglicky Moby Dick) od Hermana Melvilla, jeho pra-pra-pra-pra strýce.

Hudbu skládá též pod jmény Voodoo Child, Barracuda, Brainstorm, UHF, The Brotherhood, DJ Cake, Lopez, Mindstorm, Schaumgummi a Pippy Baliunas.

Do popředí světového zájmu se dostal v roce 1999 po vydání alba Play a to především díky singlům „Why Does My Heart Feel So Bad?“ a „Porcelain“. Deska byla dvakrát platinová, prodalo se jí 9 milionů kopií. Na úspěch navázal alby 18 a Hotel.

Dne 31. března 2008 vyšlo Mobyho v pořadí již osmé studiové album s názvem Last Night.

V mládí hrál na kytaru, byl členem několika kapel - Ultra Vivid Scene, punkové The Vatican Commandos a anarchistické Flipper. Poté, co se koncem osmdesátých let stal dýdžejem, jeho popularita strmě rostla. Jeho první úspěšný singl „Go" se dostal do Top 10 ve Velké Británii, známé byly také skladby „Drop a Beat" a „Next Is the E". Během této doby mu u vydavatelství Instinct Records vyšla celkem tři alba - Moby, Early Underground a Ambient.

Po úspěchu přešel k věhlasnějším firmám - v Evropě vydával u společnosti Mute Records, v USA pak u labelu Elektra. Čtvrté album s názvem Everything Is Wrong mělo nečekaný ohlas - v roce 1995 získalo od MTV ocenění „album roku" a velice vřele ho přijali jak fanoušci tak i kritika. Deska poprvé obsahuje hudbu nejednoho žánru – najdete zde house, hardcore, rock, ambient, punk i jungle.

V lednu 1996 vydal remixové album Everything Is Wrong – DJ Mix Album, o šest měsíců později pak sedmipísňovou nahrávku The End Of Everything, tentokráte však ne jako Moby ale jako Voodoo Child.

Ještě více kontroverzní než album Everything Is Wrong je následující Animal Rights. Techno nahrazuje hard rock, Sám se navíc ujal zpěvu. K nejznámějším songům z této desky patří „Come On, Baby“ a „That's When I Reach For My Revolver“. V limitované edici vychází v Británii Little Idiot, album jednoduché symfonické a instrumentální hudby.

Z jeho diskografie je zřejmě nejvíce kritizováno kompilační album I Like To Score, které vyšlo v roce 1997. Na albu se nachází ústřední píseň k bondovce Zítřek nikdy neumírá nebo píseň „Go“, která byla použita ve filmu Městečko Twin Peaks.

Vrcholem jeho tvorby je bezesporu album Play, na kterém Moby pracoval celých dvanáct měsíců. Obsahuje taneční písně s prvky černošské hudby ze začátku minulého století, hip hopu i instrumentální hudby. Základy mnoha písní tvoří nahrávky pořízené folkloristou a zpěvákem Alanem Lomaxem a jeho otcem Johnem Alanem někdy ve 30. a 40. letech především v trestaneckých táborech a věznicích. Moby v některých písních dokonce i sám zpívá a bubnuje.

Mohli by vás také zajímat…