zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jako dcera nevidomého jazzového klavíristy Boba Ringwalda zpívala od útlého dětství v otcově kapele Great Pacific Jazz Band a v šesti letech nahrála své první gramofonové album Molly Sings. První herecké zkušenosti sbírala na divadle v dramatizaci Carrollovy knihy Alenka v říši divů, o rok později v dramatizaci novely Trumana Capoteho Luční harfa a pak se představila jako Kate v muzikálu Charlese Strouseho a Martina Charmina Annie.

Poté, co přesídlila do Los Angeles, účinkovala v TV pořadu The New Mickey Mouse Club a v seriálu The Facts of Life (1979-80, Pravdy života). Před film. kamerou debutovala úlohou vzpurné dcery Mirandy, jejíž rodiče - úspěšný architekt (John Cassavetes) a herečka (Gena Rowlandsová) - prožívají manželskou krizi, v modernizované verzi Shakespearova dramatu Bouře (r. P. Mazursky).

Scenárista a režisér John Hughes napsal speciálně pro ni scénář, podle něhož natočil komedii Šestnáct svíček, kde ztělesnila Samanthu, která v den svých šestnáctých narozenin zažije několik nevšedních příhod. Podobný typ hrdinky-studentky vytvořila i v dalších filmech o problémech dospívající mládeže (Snídaňový klub, Růžová jí sluší a Navěky svoji?).

Úspěch slavila také v mimobroadwayské premiérové inscenaci hry Hortona Footeho Lily Dale, což jí vyneslo cenu Theatre World Award 1986. Zajímavou zkušeností pro ni byla úloha Cordelie, dcery mafiánského bosse (Burgess Meredith), v provokativní zmodernizované adaptaci Shakesperova dramatu Král Lear (r. J.-L. Godard). 1989 se provdala za režiséra Johna Hughese.

Mohli by vás také zajímat…