zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem herce Hanse Brennera a herečky Moniky Bleibtreuové. Krátce před maturitou opustil školu a odešel do Paříže, Říma a New Yorku, kde studoval herectví a zároveň pracoval jako au pair.

Po návratu do Německa působil na divadelních scénách v Hamburku (Činohra a Divadlo Thalia), kde se představil mj. v Shakespearových dramatech Romeo a Julie a Richard III. , a začal se uplatňovat před film. a TV kamerami.

Poprvé na sebe výrazně upozornil úlohou prostoduchého a homosexuálního truhláře Karla v milostné komedii Městský hovor (r. R. Kaufmann). Komický talent projevil ještě víc v postavě natvrdlého gangstera Abdula, za jejíž ztvárnění v úspěšné kriminální komedii Klepání na nebeskou bránu (r. Th. Jahn) získal Německou film. cenu a Cenu Ernsta Lubitsche.

Ke zvýšení jeho popularity přispělo účinkování v dalším kultovním snímku, černé kriminální komedii Lola běží o život (r. T. Tykwer), v níž ztělesnil smrtelně ohroženého podvodníčka Manniho, kvůli jehož ztracenému balíku mafiánských peněz podnikne jeho rusovlasá milenka (Franka Potenteová) zoufalý běh, aby mu obstarala do dvaceti minut sto tisíc marek.

Galerii jeho outsiderů a bláznů doplňují také následující role: pomatený tádžický vesničan Nasreddin v tragikomedii Luna Papa (r. B. Chudojnazarov); nesmělý začínající učitel Daniel Bannier, který se vydá do Istanbulu za svou osudovou dívkou, v romantické komedii V červenci (r. F. Akin).

Za své výkony ve filmech Experiment a V červenci získal Německou film. cenu Lola (2001). Příležitostně se objevuje také v TV, např. v akčním krimiseriálu Delta Team: Autrag Geheim (1998, Poslání tajné - ČTV).

Mohli by vás také zajímat…