zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem vojenského letce. V patnácti letech přesídlil s rodinou do Los Angeles. Od dětství se věnoval divadlu a ve škole vynikal také v různých sportech (atletika, fotbal a košíková). Profesionální hereckou kariéru odstartoval koncem 70.let v TV, kde účinkoval např. v seriálech The Bay City Blues (1983), Cover Up (1984-85, Tajné poslání), The Bronx Zoo (1987-88), Midnight Caller (1989-91, Půlnoční posluchač) a WKRP in Cincinnati (1991- ) a jako host se objevil např. v seriálech Starsky and Hutch (Starsky a Hutch), Hill Street Blues (Poldové z Hill Street - ČTV), Miami Vice - ČTV a China Beach.

Ve filmu na sebe upozornil úlohou zlodějíčka a talentovaného hráče amerického fotbalu Birda, kterého získá do svého školního mužstva energická trenérka (Goldie Hawnová), ve sportovní komedii Trenérka (r. M. Ritchie). Zatím se uplatňuje ve vedlejších úlohách, z nichž k nejlepším patří detektiv Drucker v kriminálním dramatu Nelítostný souboj (r. M. Mann) a černý Bubba Blue, válečný přítel titulního hrdiny (Tom Hanks), jemuž zemře v náručí uprostřed vietnamské džungle, v tragikomedii Forrest Gump (r. R. Zemeckis).

Vedle seriálových rolí vytvořil na TV obrazovce i psychologicky náročnější postavy, jako je např. xenofobní porotce č. 10 s minulostí člena náboženské organizace Národ islámu v soudním dramatu podle hry Reginalda Rose 12 rozhněvaných mužů a sveřepý detektiv Philip Gerard v akčním thrilleru Uprchlík. Po boku Samuela L. Jacksona a D. B. Sweeneyho účinkoval v losangeleské inscenaci hry Clarka Gregga Vzdálené ohně (1995) a za svůj výkon získal cenu L. A. Theatre Award.

Mohli by vás také zajímat…