zavřít
Upravit životopis

Životopis

Naděžda Vladyková, rozená Růžičková, nar. 1918, vnučka továrníka Dobroslava Zátky z Ceských Budějovic, je bývalá česká herečka, která hrála ve filmu hlavně v období druhé světové války.

V roku 1947 se provdala za Econ.Dr. Magnuse Z. Sigurdssona, který pocházel z Islandu, a odjela s nim do Reykjaviku. Vrátili se do Prahy, kde manžel působil od 1948 do 1954 jako islandský chargé d'affaires. Dcera Kristina se narodila v Praze a syn Patrick v Hamburku, kam se rodina odstěhovala v roce 1954. Pozdeji se přestěhovali na Island, kde žili do roku 1967. Podařilo se jim dostat povolení pro vystěhování Naděždiny matky Libuše a jejího druhého manžela Dr. Píchy z kommunistického Ceskoslovenska. Matka a nevlastní otec jsou pohřbeni na Islandu. Od roku 1967 do 1992 žila v Bruselu. Po pádu komunismu se Naděžda vrátila do Cech, a žije dosud ve svých rodných Budejovicích.

V roku 1997 vydala Naděžda knihu: "Cesta vedla na Island" v níž popisuje život své matky, která už v roce 1924 jela na Island z lásky ke koním.

Mohli by vás také zajímat…