Naomi Ellen Wattsová je britsko-australská herečka, která zahájila svou kariéru v australské televizi účinkováním v seriálech Hey Dad..! (1990), Brides of Christ (1991) a Home and Away (1991). Filmovým debutem se pro ni v roce 1986 stalo drama...

Životopis

Naomi Ellen Wattsová je britsko-australská herečka, která zahájila svou kariéru v australské televizi účinkováním v seriálech Hey Dad..! (1990), Brides of Christ (1991) a Home and Away (1991). Filmovým debutem se pro ni v roce 1986 stalo drama For Love Alone. V dalším období hrála v tzv. „béčkových“ snímcích, mezi jinými v hororu z roku 1996 Kukuřičné děti – Zjevení, stejně tak i v televizi a nezávislých projektech.

Pozitivní kritický ohlas jí v roce 2001 přinesla hlavní role v psychologickém neo-noir thrilleru Davida Lynche Mulholland Drive, kde se objevila po boku Justina Therouxe a Laury Harringové. O rok později byla obsazena do hlavní role Rachel Kellerové v hororovém kasovním trháku Kruh, za níž získala Saturnovu cenu pro nejlepší herečku (Saturn Award).

V roce 2004 byla nominována na Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za výkon v roli Cristiny Peckové dramatu mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritua 21 gramů (2003), v němž si zahrála spolu se Seanem Pennem. Z dalších příležitostí se objevila v remaku z roku 2005 hororového příběhu King Kong, který ji vynesl druhou Saturnovu cenu, v dalším remaku Barevný závoj (2006), nebo v thrillerech Východní přísliby (2007) a International. V roce 2010 ztvárnila v životopisném snímku Fair Game osud americké důstojnice Valerie Plameové, opět vedle kolegy Seana Penna, jenž hrál jejího manžela Josepha C. Wilsona.

V roce 2002 ji časopis People zařadil mezi 50 nejkrásnějších osob. Roku 2006 se pak stala velvyslankyní dobré vůle pro Spojený program HIV/AIDS Organizace spojených národů, která zvyšuje povědomí o otázkách týkajících se AIDS.

Osobní život
Narodila se v roce 1968 v anglickém Shorehamu do rodiny velšské obchodnice se starožitnostmi, kostýmní návrhářky a filmové architekty Myfanwy Edwardsové, rozené Robertsové a Petra Wattse, anglického road manažera zajišťujícího turné kapel, a také mistra zvuku skupiny Pink Floyd. Ve věku jejích čtyř let se rodiče rozvedli. Poté spolu s matkou a bratrem Benem Wattsem, který se stal uměleckým fotografem, žili tři roky u prarodičů Nikki a Hugha Robertsových. S matkou se několikrát stěhovali po Anglii a Walesu, ve většině případů za jejím novým partnerem. Peter Watts ukončil spolupráci s Pink Floyd v roce 1974 a s Myfanwy Wattsovou se usmířil. V srpnu 1976 byl nalezen mrtev ve svém bytu v Notting Hill, zřejmě po předávkování heroinem.

Budoucí herečka poté vyrůstala s matkou a dalšími příbuznými na farmě Llanfawr v severovelšském Anglesey, kde několik let navštěvovala školu vyučující ve velštině Ysgol Gyfun Llangefni. Ambici stát se herečkou získala, podle vlastních slov, po zhlédnutí filmu Watts Fame z roku 1980. Ve čtrnácti letech se s bratrem a matkou přestěhovali do Austrálie za babičkou z matčiny strany, která byla Australanka. Matka nejdříve pracovala jako stylistka pro televizní reklamy, následně jako módní návrhářka a nakonec také v projektu mýdlové opery Return To Eden.
Naomi Wattsová si vyzkoušela natáčení televizní reklamy a začala navštěvovat hodiny herectví.

Studovala na střední Mosman High School a dívčí škole North Sydney Girls' High School, kde byla její třídní spolužačkou Nicole Kidmanová.

Školu však nedokončila a začala pracovat jako kamelotka a obchodní zástupkyně v Delicacies store na severním pobřeží Sydney. V osmnácti letech podepsala smlouvu s modelingovou agenturou, která ji vyslala do Japonska. Po několika neúspěšných konkursech se vrátila zpět do Sydney, kde získala smlouvu na reklamu pro obchodní dům. Tím na sebe upozornila a v časopise Follow Me nastoupila na pozici asistentky editorky pro módu. Náhodná nabídka spolupracovat na semináři týkajícího se dramatického umění ji přivedla zpět k herectví a rychlému opuštění dosavadního zaměstnání.

Ve věci postoje k národnosti prohlásila: „Považuji se za Britku, která má velmi radostné vzpomínky na Spojené království. Prvních 14 let života jsem strávila v Anglii a Walesu a nikdy se mi nechtělo odejít. Když jsem už v Austrálii bydlela, často jsem se do Anglie vracela.“Také vyjádřila svou náklonnost k australské příslušnosti slovy: „Považuji se za skutečnou Australanku a s Austrálií jsem těsně spojena. Vlastně, když lidé hovoří o tom, kde jsou doma, já uvádím Austrálii, protože odtud mám nejsilnější vzpomínky.“

Soukromý život
Maniakální smích otce Petra Wattse je slyšet na nahrávkách kapely Pink Floyd ve skladbách „Speak to Me“ a „Brain Damage“ z alba The Dark Side of the Moon.

V 90. letech byl jejím partnerem režisér Stephen Hopkins, poté od srpna 2002 do května 2004 herec Heath Ledger. Od jara 2005 žije ve vztahu s hercem Lievem Schreiberem. V rozhovoru z konce ledna 2009 potvrdila, že od něj dostala prsten, ale nikdo z dvojice do manželství nespěchá. Schreiber je známý svou mystifikací medií. V roce 2007 označil svou přítelkyni již za manželku, ale následně prohlásil, že se jednalo pouze o vtip.

25. července 2007 se v Los Angeles narodil jejich první syn Alexander „Sasha“ Pete. Druhý potomek Samuel Kai přišel na svět 13. prosince 2008 v New York City. Po dočasné mateřské pauze se k herectví vrátila snímkem z roku 2009 International, kde se objevila po boku Cliva Owena. V dubnu 2010 prohlásila, že by chtěla třetí dítě, pokud by existovala záruka, že se bude jednat o holčičku.

Během natáčení filmu Barevný závoj se začala zajímat o buddhismus, ke kterému poté konvertovala. Svou náboženskou víru vyjádřila slovy: „V něco věřím, ale nejsem striktní buddhista či cokoli jiného.“